Kitajska se trudi kazati lep obraz

Foto: Žurnal24
13. julij 2001 je bil dan, ki ga bo pozabil le malokateri Kitajec. Tega dne je namreč tej najštevilčnejši državi na svetu Mednarodni olimpijski komite prvič doslej poveril organizacijo poletnih olimpijskih iger.
Oglej si celoten članek

Te bodo potekale med 8. in 24. avgustom prihodnje leto i n čeprav bodo čez 327 dni le še spomin, bo za njimi ostalo polno sprememb, saj se oblasti z najrazličnejšimi načini trudijo odpraviti stvari, ki na državo mečejo temno luč ter na drugi strani s hvalospevi poudarjajo gradbene in druge dosežke, s katerimi tujcem že danes jemljejo dih.

 

Blagovna menjava Slovenije s Kitajsko

Leta 2006 je Slovenija iz Kitajske uvozila za 243.685 milijonov evrov blaga, na širni kitajski trg pa je izvozila za 53.327 milijonov evrov izdelkov. Primanjkljaj je tako znašal kar 190.358 milijonov.

Za čistejši zrak je oblast odredila omejitve prometa na olimpijskih prizoriščih, selijo se celotni industrijski predeli, kar ima daljnoročne posledice. Zvišujejo se higienski standardi, ljudje se učijo osnovnih sporazumevalnih fraz v angleščini, organizatorji pa niso pozabili niti na lepo vreme, ki ga nameravajo zagotoviti s posebno metodo obstreljevanja oblakov.  

Vendar napredka na marsikaterem področju ne bo in bo Kitajska v mnogočem ostala takšna, kot je bila v zadnjih 60 letih. Komunistična oligarhija namreč ne kaže znakov popuščanja zahtevam predvsem zahodnih držav, naj stori več na področju varovanja človekovih pravic in demokratizacije družbe.

Vsekakor pa bodo igre pustile velik pečat, tako navadni ljudje kot politiki, gospodarstveniki in ostali pa so zelo ponosni na to čast in zaupanje, ki jim jo je izkazala mednarodna skupnosti, v kratkem intervjuju pojasnjuje Tanja T. Dedič, sinologinja, ki v Šanghaju dela za družbo Sintagri, posredniško podjetje za sodelovanje s Kitajsko.

Kako ukrepe, s katerimi želi oblasti povečati urejenost in čistost države sprejemajo običajni ljudje?
Država olimpijske igre izkorišča za nekatere ukrepe, ki jih je imela prej težave uveljaviti. Hkrati pa zdaj ljudje ugotavljajo, da je za kvaliteto življenja pomembna tudi okolica in ozračje, zato večina dobro sprejema te ukrepe. Zavoljo ugleda v mednarodni skupnosti so sicer za OI pripravljeni tvegati marsikaj, dolgoročno pa se verjetno ne bo veliko spremenilo.

Tanja T. Dedič

 
Ali je mogoče čutiti kakršnekoli premike glede varovanja človekovih pravic, in v katero smer, boljše ali slabše?
Na tem področju ni nekih korenitih sprememb. To je en del kitajske politike, kjer vztrajajo pri svoje razumevanju ideje o pravicah in dolžnostih državljanov.


Kaj si od iger obetajo kitajski gospodarstveniki? Ali bi tudi slovensko gospodarstvo lahko izkoristilo dogodek za svojo promocijo na Kitajskem?
OI so vsekakor priložnosti za gospodarstvenike, tako v smislu prepoznavnosti znamke in produktov, kot priložnosti vzpostavljanja novih kontaktov. Mnogo svetovnih gospodarstvenikov bo obiskalo Peking in verjetno ne izključno zaradi izražanja podpore svojim športnikom. Tako je to priložnost ne samo za kitajske ampak tudi slovenske gospodarstvenike, ki želijo izboljšati prepoznavnost svojih blagovnih znamk tako na področju LR Kitajske kot po svetu. Za vstop na kitajski trg je to verjetno ena boljših priložnosti. Zamudniki pa lahko računajo tudi na promocijo za časa svetovne razstave Expo v Šanghaju leta 2010.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.