Kerry Japonski obljublja ameriško zaščito

Foto: EPA
Foto: EPA
Ameriški državni sekretar John Kerry je danes med obiskom v Tokiu Japonski zagotovil, da jo bodo ZDA v primeru napada Severne Koreje zaščitile. "ZDA so zavezane obrambi Japonske," je dejal Kerry po pogovorih z japonskim kolegom Fumiom Kišido.
Oglej si celoten članek

Severna Koreja je sicer v petek zagrozila, da se bo vsak japonski poskus sestreliti severnokorejsko raketo "končal v jedrskih plamenih". "Če bo Japonska storila najmanjši korak, jo bo iskra vojne zadela prvo," so še sporočili v Pjongjangu. Številni domnevajo, da bi utegnila Severna Koreja nov raketni poskus izvesti v ponedeljek, na obletnico rojstva ustanovitelja države Kim Il Sunga.

John Kerry je bil v petek v Južni Koreji, v soboto pa v Pekingu, kjer je kitajske voditelje opozoril, da sta v primeru Severne Koreje v igri globalna in regionalna varnost. Zavzel se je za sodelovanje ZDA in Kitajske, da bi zmanjšali napetosti v regiji.

Severna Koreja se noče pogajati

Medtem pa je Severna Koreja danes zavrnila pozive Južne Koreje k pogovorom o prihodnosti skupnega industrijskega kompleksa Kaesong, s katerimi bi državi v senci groženj Pjongjanga olajšali napetosti na polotoku. Pjongjang je ponudbo ocenil kot "prazno politično gesto" in bo vztrajal pri umiku svojih delavcev iz kompleksa.

Kot piše francoska tiskovna agencija AFP, je Južna Koreja svojo severno sosedo pozvala k pogovorom minuli četrtek, a je Pjongjang ponudbo zvrnil z navedbo, da gre za "nesmiselno gesto juga, ki si prizadeva za skrivanje svojih pravih namer - vdora v Severno Korejo". Z začetkom tedna je Pjongjang napovedal tudi umik svojih 53.000 delavcev in prekinitev poslovanja v Kaesongu.

V okviru ločenih sestankov s Kerryjem in generalnim sekretarjem zveze Nato Andersom Fogh Rasmussenom, ki sta konec tedna obiskala Seul, je južnokorejska predsednica Park Geun Hye izrazila pripravljenost na pogovor s Pjongjangom in na "aktiviranje postopka gradnje zaupanja".

Pjongjang: "Dialog brez pomena"

Tiskovni predstavnik severnokorejskega odbora za mirno ponovno združitev Korej pa je danes med drugim pojasnil, da oviro za dialog predstavljajo skupne vojaške vaje Južne Koreje in njene zaveznice ZDA ter zahteve, da Severna Koreja opusti svoje jedrske ambicije. "Je v teh okoliščinah mogoče začeti dialog? Tak dialog bi bil brez pomena," se pri povzemanju izjav tiskovnega predstavnika nemška tiskovna agencija dpa sklicuje na južnokorejsko tiskovno agencijo Yonhap.

Kaesong sicer predstavlja glavni dejavnik stabilnosti in zadnji simbol gospodarskega sodelovanja med državama ter je obenem tudi pomemben vir prihodka za Severno Korejo. Do zdaj nobena stran ni dovolila, da bi minule krize vplivale na industrijski kompleks, zgrajen leta 2004, a na polotoku se vojaška napetost stopnjuje, odkar je Severna Koreja decembra lani opravila poskusno izstrelitev, februarja pa jedrski poskus.

Američani postavljajo pogoje

Kerry je v petek v Seulu poudaril, da mednarodna skupnost ne bo sprejela Severne Koreje kot jedrske sile in da bodo ZDA branile svoje azijske zaveznice v primeru napada. Pogajati so se pripravljeni, a le, če se Severna Koreja odpove jedrskemu programu.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 21:44 14. April 2013.

    Japonci jo zagotovo ne rabijo. V nekaj mesecih imajo lahko več bomb kot Kitajska in S Koreja skupaj. Pa še …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.