V kaosu v okolici letališča v Kabulu je umrlo sedem afganistanskih civilistov, je danes sporočilo britansko obrambno ministrstvo. Na območju okrog letališča že dneve vladata kaos in gneča, saj si ob tujih državljanih tudi številni Afganistanci po prihodu talibanov na oblast želijo zapustiti državo.
"Naše misli so z družinami sedmih afganistanskih civilistov, ki so žal umrli v množicah v Kabulu," je po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočilo ministrstvo. Kot so dodali, razmere na območju letališča ostajajo težavne, a delajo vse, kar lahko, da bi zagotovili varnost.
Kaotične razmere pred vhodom na letališče
Pred tem je poročevalec britanske televizije Sky News poročal o kaotičnih razmerah pred vhodom na letališče, pri čemer naj bi v soboto umrlo več ljudi, ki jih je stisnila množica zbranih.
Glede na navedbe neimenovanega predstavnika zveze Nata, ki ga navajajo tuje tiskovne agencije, naj bi sicer v tednu dni na letališču skupno umrlo že najmanj 20 ljudi.
Odkar so prejšnji konec tedna v Afganistanu oblast prevzeli talibani, se proti letališču v Kabulu dnevno zgrinjajo številni Afganistanci, ki si želijo vstopiti na območje letališča, da bi lahko s kakšnim od evakuacijskih letov zapustili državo.
Številne države umikajo svoje državljane
Številne države namreč iz Kabula umikajo tako svoje državljane kot njihove afganistanske sodelavce. Državo pa si želijo zapustiti še številni drugi.
ZDA so v soboto sporočile, da so v zadnjem tednu evakuirale okrog 17.000 ljudi. Okno priložnosti za odhod se sicer oži, saj Washington napoveduje dokončen umik svojih sil, ki trenutno varujejo letališče, do 31. avgusta.
Več tujih veleposlaništev, vključno z ameriškim, je v soboto pozvalo svoje državljane, naj zaradi varnostnih groženj ne poskušajo doseči letališča. Med drugim naj bi se bali napada skrajne skupine Islamska država, poroča britanski BBC.
Talibani okrivili ZDA
Za kaos ob evakuaciji tisočev tujih državljanov in Afganistancev so talibani danes okrivili ZDA. Kot je dejal predstavnik skupine Amir Han Mutaki, ZDA "z vso njihovo močjo in zmogljivostmi ni uspelo zagotoviti reda na letališču", medtem ko da je drugod po državi mir.
Drug predstavnik talibanov, Abdul Kahar Balči je medtem za Al Džaziro dejal, da imajo glede varnostnih dogovorov na letališču "delovni odnos" z ZDA. Nadzorne točke izven letališča so pod njihovim nadzorom, notranje pa nadzorujejo ZDA. "So v stalnem medsebojnem stiku," je dodal.