Kaj se dogaja? Potop na borzah, sledil še kriptozlom

Foto: Profimedias
Foto: Profimedias
Borze v rdečem, hud padec kriptovalut.
Oglej si celoten članek

Indeksi na evropskih borzah so se v uvodnem delu trgovanja krepko znižali in tako sledili trendu, ki so ga začrtali azijski vlagatelji. Vlagatelji se po poročanju tujih agencij bojijo recesije v ZDA, zaradi česar so delnice tehnoloških podjetij potonile. Strah je spodbudil podatek, da je brezposelnost v ZDA julija najvišja po oktobru 2021. 

V ZDA so v petek objavili, da so julija odprli 114.000 novih delovnih mest, potem ko so jih junija po popravljenih podatkih 179.000. Stopnja brezposelnosti se je zvišala za 0,2 odstotne točke na 4,3 odstotka, kar je najvišje po oktobru 2021.

Borzni upadi, ki so se začeli ob koncu prejšnjega tedna, so se tako danes le še poglobili. "Začelo se je v Aziji, eden od osrednjih japonskih indeksov Topix je izgubil kar 10,6 odstotka, kar je največji dnevni upad po letu 1987. Indeks se je znižal bolj kot leta 2011, ko je prišlo do jedrske nesreče. Japonski Nikkei je samo danes upadel za 12,5 odstotka," poročajo Finance.

Indeks najpomembnejših podjetij v območju z evrom Eurostoxx 50 je bil okoli 9.30 na 3,41 odstotka nižji ravni kot ob koncu petkovega trgovanja.

Pariški indeks CAC 40 se je znižal za 2,87 odstotka, frankfurtski DAX za tri odstotke, londonski FTSE 100 pa je bil 2,19 odstotka v minusu.

"Na nemški trgovalni platformi, kjer trgovanje poteka od sedme ure zjutraj do devete zvečer, so tehnološki velikani deležni velikih znižanj. Apple, Microsoft, Alphabet, Meta in Tesla so izgubili okoli 10 odstotkov, Nvidia pa 17," poročajo Finance.

Vrednost indeksov na azijskih borzah je danes strmoglavila. Na tokijski borzi je osrednji indeks Nikkei 225 padel 12,40 odstotka pod izhodišče, v Seulu Kospi 8,77 odstotka, v Hongkongu Hang Seng 2,09 odstotka, v Šanghaju pa je SSE Composite sklenil 1,54 odstotka pod gladino. Avstralski All Ordinaries se je znižal za 3,81 odstotka.

Vrednost evra se medtem zvišuje. Na borzi v Frankfurtu je bilo treba okoli 9.30 za en evro odšteti 1,0942 dolarja, kar je 0,27 odstotka več kot ob koncu petkovega trgovanja. Hudo strmoglavljenje kriptovalut.

Hudo strmoglavljenje kriptovalut

"Bitcoin še naprej krvavi, padel je pod 50.000 dolarjev," je danes moč prebrati na CoinDesku, specializiranemu novičarskemu portalu za kriptovalute. Če damo vse skupaj v kontekst, lahko zapišemo, da je Bitcoin, ena najbolj trdnih valut, v zadnjih 24 urah izgubil skoraj 10 odstotkov, v zadnjih treh dnevih pa kar 24 odstotkov, vrednost je padla najnižje na 45.338,58 evra, a se je nato že povzpela. Po poročanju CoinDeska gre za največji padec te kriptovalute po letu 2021. 

A Bitcoin še zdaleč ni edina valuta v rdečih številkah, še slabše gre drugim kriptovalutam, nekatere so v teh dneh izgubile tudi do 50 odstotkov. Ether (tudi Ethereum) je v zadnjih treh dneh padel za okoli 30 odstotkov, a dobra novica je, da se po rdečih jutranjih številkah tako Bitcoin kot Ether že počasi, ampak res počasi pobirata.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 11

  • 12:27 5. Avgust 2024.

    Borzni indeksi so zadnje leto nadpovprečno naraščali in samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bo balon razpočil. To se …

  • 12:16 5. Avgust 2024.

    Kaj se dogaja? Nič pretresljivega za sisteme, ki več ali manj slonijo na raznih špekulacijah, izkoriščanju, manipulaciji itd. Niti narava …

  • 11:57 5. Avgust 2024.

    To se je moralo zgoditi..ZDA imajo 60% sveta pod sankcijami sami pa imajo 35 tisoč miljard zunanjega dolga. Države Briks-a …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.