Kaj nam prinaša tehnologija 5G?

Foto: Epa Tehnologija 5G Foto: Epa Tehnologija 5G
Danes si težko predstavljamo življenje brez mobilnega telefona in interneta. Nove tehnologije in naprave nam olajšajo marsikateri opravek, popestrijo športnih aktivnosti, pomagajo na potovanjih in še bi lahko naštevali. S prihodom 5G omrežja pa se bodo te možnosti še razširile na področja, ki smo jih doslej bolj opazovali v filmih.
Oglej si celoten članek

O omrežju pete generacije se v zadnjem času kar nekaj govori, a kaj to sploh je? S 5G označujemo nadgradnjo obstoječega brezžičnega omrežja 4G LTE, katerega ključne prednosti so v hitrosti prenosa podatkov, manjši zakasnitvi in večji pasovni širini.

Po napovedih razvijalcev je pričakovati, da bo povprečna hitrost prenosa v 5G znašala okoli enega gigabita na sekundo, medtem ko se zdaj v praksi giblje med 10 in 50 megabiti na sekundo.

Foto: Epa Tehnologija 5G Če smo pri trenutnem omrežju govorili o nekaj minutah prenosa, ki je potrebnih za prenos dvournega filma, pri 5G govorimo o sekundah. Čudovito, kajne? A ne gre le za hitrost prenosa podatkov, pospešil se bo tudi čas odzivnosti. Če omrežje 4G za odziv na naš „ukaz“ potrebuje nekaj desetink sekunde, ga bo 5G izpolnilo v milisekundi. Vsekakor razveseljujoče za igralce videoiger, ki bodo tako svoje najljubše lahko igrali tudi prek mobilnih naprav.

Od pametnega doma do tovarn

Vse več naprav, ki je dnevno priklopljenih v brezžično omrežje, predvsem v večjih mestih vse bolj obremenjuje obstoječe omrežje. Peta generacija omrežja pa bo temu kos, saj deluje v realnem času in dopušča stalno povezanost velikemu številu naprav, in sicer kar do enega milijona naprav na kvadratni kilometer.

To je razveseljujoče za vse industrije in storitve, ki so skoraj povsem odvisne od interneta. Zelo dobrodošlo je za razvijalce samovozečih vozil, ki bodo lahko s pomočjo 5G omrežja bolje komunicirala med seboj in s seboj ter tako varneje pripeljala od točke A do B.

Ne le v prometu, 5G bo po napovedih omogočil razcvet tako imenovanega interneta stvari in industrije 4.0 v proizvodnji, kmetijstvu, logistiki, zdravstvu, pametnem domu in še marsikje drugje. Tehnologija 5G bo poenostavila delo tudi v medijih, saj bodo prenosi v živo, ki zdaj potekajo prek radijskih valov ali pa satelita, lažji. Medijske hiše ne bodo več potrebovale velikih tovornjakov za prenose v živo, ampak le t.i. 5G nahrbtnik.

  • Analitiki ocenjujejo, da bo vrednost omrežja naslednje generacije 5G do konca leta 2020 znašala 672 milijard dolarjev.
  • Vodilni na področju 5G je kitajsko podjetje Huawei, ki ima v Evropi sklenjenih že 28 komercialnih pogodb za postavitev 5G; v celoti pa so s 5G omrežjem že pokrili prvo evropsko državo Monako, v Italiji pa so napovedali investicijo v 5G omrežje v višini 3 milijard dolarjev. Sledita mu Ericsson in Nokia.
  • Po mnenju nemških strokovnjakov je Huawei približno dve leti pred konkurenco v tehnologiji 5G.

Milijardni posli

Razvoj 5G poteka že nekaj let, a do dejanske komercializacije bo po napovedih prišlo po 2020. Po ocenah analitikov bo vrednost omrežja do konca leta 2020 znašala 672 milijard dolarjev.

Vodilni na področju 5G je kitajski telekomunikacijski velikan, ki ima v Evropi sklenjenih že 28 komercialnih pogodb za postavitev omrežja pete generacije. Evropa pa je njihov drugi največji trg, takoj za Kitajsko.

Med državami, ki že pospešeno vlagajo v postavitev omrežja, je Južna Koreja, ki je s prvimi poskusi uporabe 5G pričela na olimpijskih igrah v Pjongčangu. Nedavno je prve 5G licence začela izdajati tudi Kitajska. Monako pa je prva država v Evropi, ki si je v sodelovanju s kitajskim Huaweiem zagotovila popolno pokritost s 5G. Ne zaostajajo niti v Italiji, kjer bodo v 5G omrežje v treh letih investirali 3 milijarde dolarjev.

Pri nas bodo po napovedih Akosa razpis za frekvence 5G objavili še letos, podeljevati pa bi jih začeli sredi prihodnjega leta. Tako bo več o tem, kdo bo gradil in kako bo potekala gradnja novega omrežja, znano takrat.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 07:55 30. Avgust 2019.

    Vsa sredstva in naprave,katera potrebujemo za normalno življenje,nam prikazujejo kot škodljiva za planet in nam jih na vse načine omejujejo,tehnologija,ki …

  • 15:02 29. Avgust 2019.

    gre za vojaško tehnologijo bolj znano kot DEW (direct energy weapon) direktno energetsko orožje. 5G nihče od ljudi ne rabi, …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.