Ameriški predsednik Donald Trump je v petek sporočil, da je pozitiven na COVID-19 in, da gre v izolacijo. Trumpa so kasneje, domnevno zaradi povišane telesne temperature, iz Bele hiše odpeljali v vojaško bolnišnico, kjer naj bi se po trditvah zdravnikov počutil bolje. Njegov zdravnik Sean Conley je medijem sporočil, da se predsednik še ni rešil najhujšega, vendar pa je njegova zdravstvena ekipa previdno optimistična.
Trump je občutil slabost
Conley je dejal, da se je predsednik sprehajal naokrog v sobi bolnišnice Walter Reed in opravljal svoje delo. Informacije o Trumpovem zdravstvenem stanju so nejasne in zmedene, čeprav pa za zdaj ne kaže, da bi mu šlo na slabše.
Conley v soboto sicer ni hotel povedati ali so imeli Trumpa od sprejema v bolnišnico kdaj na respiratorju, priznal pa je, da je imel pacient slabost, zamašen nos in kašelj. Vse to naj bi se sedaj že uredilo in Trumpu bi naj šlo na bolje.
Naslednjih 48 ur bo kritičnih
Ameriški mediji pa so iz neuradnih virov blizu predsednika potem dobili novico, da bo naslednjih 48 ur kritičnih za Trumpa ter, da še ni jasne poti do njegovega okrevanja. Iz Conleyjevih izjav so razbrali tudi, da je Trump že v sredo vedel, da je nekaj narobe z njim.
74-letni Trump v videu, ki ga je objavil, priznava, da se ni najboljše počutil, ko so ga v petek sprejeli v bolnišnico, ampak sedaj naj bi mu šlo na bolje. Izjavil je, da se bori za milijone ljudi z virusom ne le v ZDA ampak po vsem svetu, ni pa pojasnil kaj je s tem mislil.
Pošalil se je tudi, da gre prvi dami 50-letni Melanii Trump bolje kot njemu, ker je "malce mlajša" od njega.
Vprašanja, kaj bo, če bo ...
Trump ima za zdaj blage simptome, a diagnoza je manj kot pet tednov pred volitvami 3. novembra sprožila vprašanja o tem, kaj bi se zgodilo, če predsedniški kandidat ali izvoljeni predsednik umre ali postane nezmožen za delo.
Volitve verjetno ne bodo preložene, čeprav v zakonu obstaja možnost tudi za to. Ameriška ustava daje Kongresu pooblastilo, da določi datume volitev, po zakonu pa so ti prvi torek po prvem novembrskem ponedeljku, vsaka štiri leta.
Predstavniški dom pod demokratičnim nadzorom bi skoraj zagotovo nasprotoval preložitvi volitev, tudi, če bi senat pod nadzorom republikancev glasoval za to. Predsedniške volitve v Ameriki še nikoli niso bile preložene, piše Reuters.
Demokratični in republiški nacionalni odbori imajo vzpostavljen sistem za povabilo članov, da glasujejo o nadomestnem kandidatu. Vendar je zdaj verjetno že prepozno, da bi Trumpa kdo zamenjal na volitvah. Rok za zamenjavo glasovnic v številnih zveznih državah je že potekel, glasovnice, poslane po pošti, ki naj bi se pogosto uporabljale zaradi pandemije koronavirusa, so že poslane volivcem v več kot 20 državah.
Jasnih pravil ni
Če kongres volitev ne bo preložil, bi volivci še vedno izbirali med republikancem Trumpom in demokratom Joejem Bidnom, četudi eden od njih umre pred 3. novembrom.
Po volilnem sistemu se zmagovalec volitev določi tako, da se zagotovi večina "volilnih glasov", dodeljenih vsem državam in okrožju Columbia sorazmerno z njihovim prebivalstvom.
Zmagovalec mora prejeti najmanj 270 od 538 glasov.
Različne zvezne države imajo različne zakone, vendar večina ne določa, kaj naj volivci storijo v primeru smrti predsedniškega kandidata. Na primer, volivci v Michiganu morajo glasovati za zmagovalnega kandidata, čigar ime je bilo na glasovnici, ne glede na to, ali je bil živ ali mrtev, medtem ko mora volilno telo v Indiani glasovati za kandidata, ki ga je stranka ponudila kot nadomestilo za pokojnega.
Po volilnih se mora kongres sestati, da potrdi rezultate. Če je predsedniški kandidat dobil večino volilnih glasov in nato umrl, ni povsem jasno, kako bi kongres rešil situacijo.
Do zdaj se to še ni zgodilo.
Hollywood ima zgodbo že vnaprej pripravljeno. Srečen konec, srečni vsi, da se bo na zunaj videlo, da je Ameros še …
Ko "neobstoječi" virus napade tistega ki ga je najprej zanikal, kasneje omalovaževal, potem se hvalil da ve več kot znanost …
Vsak politik na tem svetu je zamenljiv, tako da ni bojazni.