Na Hrvaškem se bliža referendum, na katerem bodo volilci odločali, ali je treba v ustavo zapisati, da je zakon življenjska skupnost moškega in ženske. Posledično je na udaru homoseksualna skupnost, ki je s somišljeniki proti temu sprožila kampanjo Napred (Naprej), ki jo je podprl tudi hrvaški časnik Jutarnji list. Na njihovo uradno spletno stran, na katero se za komentiranje lahko prijavite tudi prek svojega profila na Facebooku, se je zato vsul sovražni govor, med katerim so bile tudi grožnje s smrtjo.
Uredništvo časopisa se je odločilo, da najspornejše komentatorje javno izpostavi z imenom, priimkom in fotografijo. To je sprožilo številne polemike. Tako hrvaška kot slovenska zakonodaja – kar nam je potrdila informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar – to dopuščata, saj ni šlo za objavo zasebne korespondence, temveč so se spletni komentatorji s svojimi profili izpostavili sami.
Veliko tudi pozitivnih odzivov
"Za objavo nestrpnih komentatorjev smo se odločili, da bi se družba malo zamislila nad sabo, saj gre za nasilno večino, ki se znaša nad manjšino. Šokirani smo bili, da se je homofobno pisanje po objavi nadaljevalo, smo pa dobili ogromno pozitivnih odzivov na našo odločitev – denimo več kot 9.500 deljenj članka na Facebooku in številne komentarje podpore. Poudariti pa moram, da je na vsakih sto pozitivnih še tristo negativnih," je za Žurnal24 povedal eden od urednikov Jutarnjega lista Vuk Radić in dodal, da jim hrvaški politiki niso namenili niti besede podpore, pa tudi ne pritiska. Radić prav tako pogreša posredovanje hrvaške policije, za katero pravi, da je bolj zaposlena z aretacijami novinarjev, kot da bi se ukvarjala s sovražnim govorom, ki bi ga lahko kazensko preganjala, ter grožnjami s smrtjo gejem, lezbijkam in njihovim podpornikom, čeprav so prav tako hrvaški državljani.
Ustava predpisuje enakost
Hrvaška ustava namreč v 14. členu prepoveduje diskriminacijo, v tretjem pa predpisuje, da je enakost, ki zajema nacionalno enakopravnost, enakopravnost spolov in spoštovanje človekovih pravic, ena od glavnih vrednot ustavne ureditve Republike Hrvaške in temelj za tolmačenje same ustave.
Opa kok so tu luštni fantje(razen morda ta prvega). Pa to ne morejo biti hetero no... ;) Res zgleda da …
Javna objava nestrpnežev ni sporna niti v Sloveniji <br />Saj, v slovenskem parlamentu nisporna, v časopisu Demokracija ni porna, izjave …