Prebivalce na zahodni obali ZDA skrbijo razbitine, ki jih morje vedno pogosteje naplavlja na obalo. "To je šele začetek," meni upokojeni oceanograf Curtis Ebbesmeye. Manjše razbitine po njegovih besedah že od lanske jeseni naplavlja na obale Kanade in ameriških zveznih držav Aljaske, Washingtona, Oregona in Kalifornije. "Največje količine razbitin pričakujemo oktobra. Takrat se bomo morali pripraviti na veliko čistilno akcijo," je dejal Ebbesmeye.
Od oktobra lani so obiskovalci obale med Aljasko in Kalifornijo našli že več kot 400 kosov smeti, ki naj bi bile posledica lanskega cunamija.
Krivijo napačnega?
A pri ameriški Agenciji za vreme in oceanografijo NOAA menijo, da brez trdnih dokazov ne morejo zagotovo določiti izvora razbitin. Samo pri ladji duhov in dveh manjših naplavljenih ladjah je bilo mogoče vzpostaviti povezavo z lanskim cunamijem.
"Večina razbitin je še vedno v morju, razpršene pa so na ogromni površini v zapletenem sistemu morskih tokov," je dejal sodelavec NOAA Doug Helton. Dodal je, da je po ocenah japonske vlade po cunamiju več kot pet milijonov ton razbitin odneslo v morje. Od tega naj bi jih okrog 70 odstotkov potonilo na dno oceana, približno 1,5 milijona ton pa jih morebiti še vedno plava na površini.
Ladiske razbitine. O izlitju radioaktivnega joda v morje, ki plava s tokovi, pa ne poroča nihče??