Janša predlaga prepoved nošenja burk

Foto: EPA
Foto: EPA
SDS vložila dva predloga sprememb zakonov: prepoved nošenja burk za ženske na javnih mestih ter zaostritev pogojev za pridobitev azila.
Oglej si celoten članek

Poslanska skupina SDS je v državni zbor vložila dva predloga sprememb zakona, po katerem predlagajo prepoved nošenja muslimanskih pokrival za ženske (nikaba in burke) na javnih mestih in zaostritev pogojev za zaostritev pogojev za pridobitev azila. 

"Tovrstne zakone poznajo tudi drugod po svetu. Francija, Belgija, Katalonija in še marsikje drugje," o pobudi pravi poslanec Vinko Gorenak. "To zakonodajo je presojalo tudi Sodišče za človekove pravice in je reklo, da burka ni človekova pravica. Zato je zakon ostal v Franciji tudi v veljavi."

Razlog za predlog je po besedah Gorenaka varnostni in kulturno-narodni. "Če gremo mi kamor koli v arabski svet in obiščemo mošejo, se bomo pred mošejo sezuli, marsikje si bo treba umiti noge, ženske pa bodo dobile naglavno ruto, ki je ne smejo sneti," pravi Gorenak. "To so njihovi predpisi in mi kot tujci jih moramo spoštovati. Tudi od njih pričakujemo enako, nič več in nič manj."

V Islamski skupnosti ostali brez besed

V Islamski skupnosti v Sloveniji predloga spremembe zakona o varstvu javnega reda in miru, s katerim SDS predlaga prepoved nošenja burke in nikaba v javnosti, ne komentirajo. 

Paroh: Podpiram in ne podpiram

Paroh in tajnik Srbske pravoslavne cerkve v Kopru Dejan Mandić predlog SDS, kot je dejal za STA, podpira in ne podpira. "Če se verska obeležja, kot je oblačilo, razume na pravi način, potem nimam nič proti, če jih nekdo nosi, če pa se jih nosi samo zato, da se nekdo razlikuje od ostalih, potem se s takšnim nošenjem ne strinjam," je dejal. Strinja se tudi, da je nošenje tovrstnih oblačil v nekaterih primerih lahko varnostni problem.

Pomoč le še v hrani in nastanitvi

V SDS predlagajo tudi spremembo zakona o mednarodni zaščiti. Z njo bi se ukinila finančna nadomestila, namesto katere bi osebe s statusom dobile le prehrano in bivališče, kot v Nemčiji. Če bi v postopku pridobivanja statusa azilanta naredile prekršek ali kaznivo dejanje, bi se postopek prekinil in do statusa ne bi imele več pravice. Državni zbor naj bi poleg tega na predlog vlade določil kvote, koliko beguncev bi v posameznem letu sprejeli.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 106

  • 00:56 22. Januar 2016.

    Sem zasebni posojilodajalec in sem ponujajo vse vrste storitev posojila. zavarovane in nezavarovane kredite za posameznike in podjetja, na zelo …

  • 11:36 25. November 2015.

    Treba bo na psihiatrični pregled !!

  • 10:25 25. November 2015.

    danes je dan proti nasilju žensk...dragi Slovenci sram naj vas bo, da ženske tako ponižujete,žalite in zlorabljate, da vsaka peta …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.