Slovenske zunanje ministrstvo upa, "da zadnji dogodki v Libiji pomenijo končanje spopadov v državi ter začetek izgradnje nove in demokratične Libije, temelječe na vladavini prava, spoštovanju človekovih pravic in enakopravnosti vseh". Poudarili so, da bo Slovenija nadaljevala s svojimi humanitarnimi aktivnostmi v Libiji.
Konec temnih sil
"To je monumentalen dan v zgodovini Libije," pa je dejal ameriški predsednik Barack Obama. Današnji dan je označil za dan, ko "so izginile temne sile tiranije v Libiji". Ponovil je pripravljenost sodelovanja ZDA z zdajšnjim nacionalnim svetom.
"Libija zdaj lahko obrne novo stran," sta zapisala predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Menita, da Gadafijeva smrt označuje konec obdobja despotizma in zatiranja, zaradi katerih so Libijci predolgo trpeli.
Libijski nacionalni prehodni svet sta pozvala, naj si prizadeva za spravni proces, ki bo v državi omogočil demokratično, mirno in pregledno tranzicijo oblasti.
(Ne)užaloščeni Berlusconi
"Vojne v Libiji je konec," pa je v odzivu na novice o smrti svojega nekdanjega tesnega zaveznika poudaril italijanski premier Silvio Berlusconi, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Sic transit gloria mundi (Tako mineva slava sveta., op. a.)," je dejal v latinščini.
Britanski premier David Cameron se je odzval šele po tem, ko je smrt Moamerja Gadafija potrdil libijski premier Džibril. "Danes je dan, ko se lahko spominjamo vseh Gadafijevih žrtev," je dejal in dodal, da imajo danes ljudje v Libiji priložnost, da zgradijo novo državo ter pri tem obljubil pomoč.
Generalni sekretar OZN Ban Ki Mun je dejal, da morajo zdaj vsi odložiti orožje, prišel je čas za „celjenje in obnavljanje“.
„Osvoboditev Sirte mora označevati proces vzpostavitve demokratičnega sistema, v katerem imajo vse skupine svoj prostor in so zagotovljene osnovne svoboščine,“ pa je dejal francoski predsednik Nicolas Sarkozy, ki je bil glavni pobudnik Natovih napadov na Libijo.
Kanadski premier Stephen Harper pa je že napovedal, da se bodo zdaj osredotočili na čimprejšnje končanje kanadskih vojakov v Libiji. To naj bi se zgodilo že v prihodnjih dveh tednih.
Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen pa je poudaril, da se je v Libiji končala "vladavina strahu". Prebivalce Libije je pozval, naj se zdaj odločijo glede svoje prihodnosti ter ocenil, da je konec operacije Nata "zdaj precej bližje kot prej".
Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je izrazil upanje, da bo zdaj v Libiji zavladal mir. Predstavnike libijskega nacionalnega prehodnega sveta in različnih plemen je pozval, naj dosežejo dogovor o prihodnji vladi te z nafto bogate severnoafriške države. "Libija mora postati sodobna demokratična država," je poudaril po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.
Iz Vatikana so po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočili, da "molijo za mir in demokracijo v Libiji".
Kaj bo pokazala puberteta?
Direktor Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije (Ifimes) Zijad Bečirović pa meni, da smrt pomeni simbolično novo rojstvo za Libijo in libijsko prebivalstvo, hkrati pa je to za Libijce izziv, kako v prihodnje urediti svojo državo po štirih desetletjih življenja brez demokracije,
Po njegovih besedah je zdaj pomembno, kako bo mednarodna skupnost podpirala novo demokratično Libijo. Sam v prvi fazi ne pričakuje demokracije zahodnega tipa, Libijo zdaj čaka obdobje pubertete. Nikoli pa se ne ve, v kakšno smer bo dozorela ta puberteta, lahko v demokracijo v pravem pomenu besede ali neko obliko pomanjkljive demokracije, poudarja Bečirović.
GADAFIJA POKOPALI, LEGENDA OSTAJA<br /><br />Gadafi (Muammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi *1942+2011) je bil svoboden in ponosen sin ponosnega, svobodoljubnega, …
RESNICA ALI DEJSTVA O GADAFIJEVEM POLITIČNEM, GOSPODARSKEM IN SOCIALNEM SISTEMU:<br /><br />- BDP/državljana (zajeti dojenčki in upokojenci!!): 14.192 $.<br /><br …