Iran: Zagnali prvo jedrsko elektrarno

Foto: Žurnal24 Iran, jedrska elektrarna, Bušer Foto: Žurnal24 Iran, jedrska elektrarna, Bušer Foto: Žurnal24 Iran, jedrska elektrarna, Bušer Foto: Žurnal24 Tovrstni obiski, s katerimi želi Iran po mnenju številnih zbrati podporo za svoj Foto: Žurnal24 Iran, jedrska elektrarna, Bušer Foto: Žurnal24 Iran si želi, da bi se v pogovore o njihovem jedrskem programu vključilo več drž Foto: Žurnal24 Iran, jedrska elektrarna, Bušer
Po dobrih 30 letih načrtovanja so v Iranu končno dobili svojo prvo jedrsko elektrarno - obrat v Bušerju ob Perzijskem zalivu, ki ga je pomagala zgraditi ruska jedrska agencija Rosatom.
Oglej si celoten članek

Današnje odprtje nuklearke, katere gradnjo so sicer nadzorovali inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA ruski "prvovrstni udarec" Zahodu.

ZDA so namreč Rusijo večkrat pozvale, naj začetek delovanja jedrske elektrarne v Bušerju preloži, dokler Iran ne dokaže, da ne razvija jedrskega orožja.

Fotografije jedrske elektrarne si oglejte v galeriji.
Kljub velikim pritiskom in skepticizmu mednarodne skupnosti ter večletnim zamudam je Rosatom sedaj vendarle končal obrat in ga tudi opremil z jedrskim gorivom.

Nuklearko ob Perzijskem zalivu je sicer že v 70. letih minulega stoletja začelo graditi nekdanje hčerinsko podjetje nemškega Siemensa Kraftwerk Union AG, v 90. letih 20. stoletja pa je projekt prevzela Rusija. Dokončanje elektrarne je bilo sprva načrtovano za leto 2007.


Elektrike še ne proizvaja

Elektrarna v Bušerju še vsaj do novembra ne bo priklopljena na električno omrežje, polno obratovalno moč 1000 megavatov pa naj bi dosegla v šestih do sedmih mesecih.

V skladu z dogovorom med Teheranom in Moskvo bo za porabljene gorivne palice, ki so visoko radioaktiven jedrski odpadek, vsaj zaenkrat skrbela Rusija.

ZDA so skušale rusko udeležbo uporabiti kot enega od argumentov v jedrskem sporu z Iranom, s katerim bi režim v Teheranu prepričale, da se odpove lastnemu bogatenju urana in jedrsko gorivo uvaža iz tujine.

A Teheran vztraja pri bogatenju urana, zaradi katerega je že več let tarča mednarodnih sankcij, in zatrjuje, da je namenjeno le miroljubnim ciljem, kot sta proizvodnja elektrike in medicinske raziskave.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.