Včeraj ne, danes ja
Vodja iranskega parlamentarnega odbora za varnostno in zunanjo politiko Aledin Borudžeridi je namreč dejal, da še razmišljajo o prepustitvi urana tujini, kjer bi ga obogatili le do te mere, da bi bil uporaben v jedrskih reaktorjih. Zanimivo je, da je včeraj to možnost odločno zavrnil, Rusija pa je po tej izjavi Iranu takoj zagrozila s sankcijami.
Vodja odbora je dodal še, da se Iran ne želi ločiti od 1200 kilogramov obogatenega urana v zameno za gorivo z 20-odstotno obogatitvijo, kot so predlagale Rusija, ZDA in Francija.
Na vidiku še ena rešitev
Borudžeridi zdaj pojasnjuje še eno možnost irana, in sicer, da bi v tujini kupili 20-odstotno obogateni uran. "Če pa si tega ne moremo privoščiti, lahko v omejenih količinah izvedemo tudi izmenjavo, vendar le po pogojem, da najprej prejmemo gorivo v obliki 20-odstotno obogatenega urana," dodaja.
Želijo nova pogajanja
Iran sicer še vedno ni odgovoril na pobudo mednarodne skupnosti za rešitev spora glede njegovega spornega jedrskega programa. Uraden odgovor bi sicer moral podati do konca oktobra, vendar zdaj poskuša izsiliti dodatna pogajanja.
Iran si je premislil
Iz Irana so sporočili, da je predlog svetovnih velesil glede bogatenja urana v tujini za miroljubno uporabo še vedno v igri.