Iran ima po oceni IAEA 3241 kilogramov obogatenega urana na različnih stopnjah čistosti, medtem ko mednarodni jedrski sporazum omogoča največ 202,8 kilograma urana. Agencija sicer ni mogla v celoti preveriti zalog, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
2,4 kilograma naj bi bilo 60-odstotno obogatenega. Za jedrsko orožje je sicer potreben okoli 90-odstotno obogaten uran, ki pa ga je mogoče hitro pridobiti iz 60-odstotno obogatenega, je pretekli teden opozoril generalni direktor IAEA Rafael Grossi, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Ta je medtem v ločenem poročilu izrazil zaskrbljenost, ker Teheran agenciji ni posredoval informacij o jedrskih aktivnostih. Pogovori med predstavniki agencije in Irana, katerih cilj je bil pojasniti morebitno prisotnost jedrskega materiala na več krajih, niso prinesli rezultatov, je povedal.
Na Dunaju obenem potekajo tudi pogovori o oživitvi jedrskega sporazuma iz leta 2015. Cilj diplomatskih prizadevanj je vrnitev ZDA k sporazumu, od katerega je leta 2018 odstopil tedanji ameriški predsednik Donald Trump in uvedel sankcije proti Teheranu. Ta je nato začel postopoma opuščati zaveze iz dogovora.