"Postalo je jasno, da so si stališča šesterice držav in Irana vsebinsko zelo različna," je na novinarski konferenci dejala Ashtonova, ki kot glavna pogajalka predstavlja peterico stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov (Veliko Britanijo, Kitajsko, Francijo, Rusijo in ZDA) in Nemčijo.
Namestnik ruskega ministra za zunanje zadeve Sergej Rjabkov je dejal, da strani nista uspeli doseči "skupnega sporazuma", z Ashtonovo pa sta potrdila, da se morajo o kraju in času naslednjih pogajanj še dogovoriti.
Dogovorili smo se, da "se vrnemo v (svoje) prestolnice in ocenimo naša stališča v procesu", je dejala Ashtonova in dodala, da bo še naprej v stiku z glavnim iranskim pogajalcem Saedom Džalilijem.
"Precej jasno je, kaj želimo doseči na koncu in pogosto smo to tudi povedali. Izziv je priti do resničnih obvez, s čimer bi se lahko pomaknili naprej," je še dejala.
Iran pravi, da so miroljubni
Dvodnevno srečanje je bilo peto tovrstno v zadnjih dveh letih. Po neuspešnih petkovih pogovorih so se današnja pogajanja začela z dvostranskim pogovorom Ashtonove in Džalilija. Sledili sta ločeni dvostranski srečanjih iranske delegacije z delegacijama Kitajske in Francije, nato pa sta potekali še dve plenarni zasedanji - eno zjutraj in popoldne, drugo pa zvečer po lokalnem času.
Na zadnjih februarskih pogovorih v Kazahstanu je šesterica Iranu v zameno za prenehanje bogatenja urana do 20-odstotne stopnje obljubila omilitev sankcij v povezavi s trgovanjem z nafto in finančnimi storitvami. Ponudba je domnevno vsebovala tudi omilitev sankcij pri trgovanju z zlatom in drugimi plemenitimi kovinami.
Zahod in Izrael namreč domnevata, da želi Teheran razviti jedrsko orožje, čeprav Iran vztraja, da ima njegov jedrski program izključno miroljuben značaj.