Večina Hrvatov se danes kljub pozivu anonimnih uporabnikov, ki so prek Facebooka pozivali k bojkotu bencinskih črpalk, ni odločila za bojkot. Črpalke po večini države delujejo normalno, piše Večernjilist. Manjši obisk kot ponavadi so zabeležili le v Zagorju, v okolici Zagreba in pod Sljemnom. Za jutri pobudniki napovedujejo tudi protest.
Ne bodo čakali, da bodo cene še višje
Anonimni uporabniki so na Facebooku ustvarili skupino, s katero so državljane zaradi višanja cen goriva pozvali, naj v znak protesta ne napolnijo svojih jeklenih konjičkov. Kot so zapisali, z bojkotom želijo pokazati nezadovoljstvo nad cenami pogonskih goriv in poslati sporočilo naftnim družbam, ki po njihovih ocenah neupravičeno bogatijo.
Poudarili so, da ne bodo čakali, da se cena goriva povzpne na 12 ali 13 kun, saj je že trenutna cena goriva previsoka.
Visoke cene le špekulacija
Davor Štern, strokovnjak za vprašanja glede naftne industrije, meni, da so cene goriv veliko višje, predvsem zaradi špekulacij na tržišču, ter da ne odražajo realnega stanja v Siriji in Iranu, piše 24 sata.
Hrvaški finančni minister Slavko Linić je zaradi vse višjih cen naftnih derivatov dejal, da bo vlada preučila cene goriv in da je cena 12 kun (1,57 evra) na liter nevarna zgornja meja.
"Cena, ki je višja od 12 kun, je za nas alarm," je dejal minister in dodal, da so tako visoke cene goriv problematične tako za državljane kot za gospodarstvo. Vlada bo zato razpravljala tudi o modelu za izračunavanje cen goriv.