Predsedujoči sodnemu senatu Jean Claude Antonetti je na koncu izreka sodbe dodal, da je Šešelj sedaj svoboden človek, potem ko je prvič v svoji zgodovini Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju bivše Jugoslavije sodbo izreklo v odsotnosti obtoženca.
Tožilstvo je zanj zahtevalo 28 let zapora. Ker gre za razsodbo na prvi stopnji, se lahko nanjo pritoži.
Z večino je tudi razsodilo, da ni obstajala skupinska zločinska pobuda, ki jo je vodil pokojni bivši srbski predsednik Slobodan Milošević, katere cilj je bila po navedbah tožilstva nasilna odstranitev večine nesrbskega prebivalstva z delov Hrvaške, BiH in Vojvodine zaradi oblikovanja velike Srbije.
"Cilj dogovora je bila obramba Srbov in ohranitev Jugoslavije in ne storitev zločinov," je povedal sodnik Antonetti. Večina članov sodnega senata je namreč tudi presodila, da je bil projekt oblikovanja velike Srbije političen in ne vojaški oziroma zločinski.
Sodišče je tudi razsodilo, da razglasitev avtonomije pripadnikov srbskega naroda na območju Hrvaške in BiH ni bila rezultat zločinske namere.
Tudi napotitev prostovoljcev Srbske radikalne stranke iz Srbije v vojne na Hrvaškem in v BiH, ki jih je rekrutiral tudi Šešelj v okviru svoje stranke, ni imela značaja zločina, so presodili.
Haaško tožilstvo je Šešlja, ki je imel podporo oblasti v Beogradu, bremenilo zaradi njegove vloge pri etničnem čiščenju nesrbskega prebivalstva na Hrvaškem in v BiH, kot tudi vojvodinskih Hrvatov, kar je vključevalo tudi umore, pregone, posilstva, trpinčenje, ropanje in uničevanje premoženja Hrvatov in Bošnjakov.
Obtožnica je vsebovala devet točk, v katerih so 62-letnemu Šešlju pripisovali odgovornost za zločine proti človečnosti in kršitve ženevske konvencije v BiH in na Hrvaškem.
Posebej je omenjala množične pokole na Ovčari pri Vukovarju in v Voćinu na Hrvaškem, kot tudi pregon Hrvatov iz vasi Hrtkovci v Vojvodini ter zločine v Zvorniku, Mostarju in Sarajevu, ki naj bi jih zagrešili Šešljevi četniki.
Tožilstvo: Zaradi njegove politike 900 mrtvih
Tožilstvo je Šešlja bremenilo pregona več deset tisoč ljudi, kot posledico njegove politike so našteli več kot 900 mrtvih.
Prvotno je bila sodba napovedana za 30. oktober 2013, a so njeno objavo preložili zaradi Šešljeve zahteve po zamenjavi sodnika. Jeseni 2014 so Šešlja pogojno izpustili na prostost zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja, potem ko je zbolel za rakom.
Šešelj je vabilo haaškega sodišča, naj se za izrek sodbe vrne v Haag, zavrnil. Haaško sodišče bo tako prvič v svoji zgodovini sodbo izreklo v odsotnosti obtoženca.
dezurni@zurnal24.si
Zdaj so pa Izraelci na vrsto za njihove zločine za genocid nad Palestinci, Sirijci, Američani, Francozi in Belgijci...<br />Skratka tudi …
hahaha legenda.<br />Kdo je komu rogove nataknil.
važno, da vsi ti cirkusi v Haagu stanejo miljone, da že leta in leta bluzijo, rezultatov pa nobenih