Največja skupina protestnikov, ki jo sestavljajo študenti in učitelji, se je odpravila proti stavbi
grškega parlamenta in z napisi na praporih pozivala premierja
Kostasa Karamnlisa k odstopu.
Iz bližine parlamenta v središču Aten poročajo o izbruhu nasilja. Policisti so se namreč na
skupino mladih, ki je okoli 100 policistov obmetavala z molotovkami in kamenjem, spravili s
solzivcem. Solzivec je policija uporabila tudi proti protestnikom v Solunu, ki so policiste
obmetavali s kamenjem.
Zaradi splošne stavke
|
so sicer na mednarodnem letališču v Atenah odpovedani vsi leti, banke in šole so zaprte, javni prevoz pa ohromljen. Bolnišnice obratujejo le z nujnim osebjem. |
Tako kot v Atenah namreč tudi v drugem največjem grškem mestu Solun in v Patrasu potekajo protesti, ki jih je sklicala Grška komunistična stranka (KKE). Na njih večina protestnikov nadaljuje s protestom zaradi smrti najstnika, ki je umrl pod strelom policista in ki traja že od sobote zvečer. Nekaj drugih protestnikov se je medtem pridružilo zborovanjem, ki so jih organizirali delavski sindikati.
Delavski sindikati so splošno stavko sicer napovedali že pred izbruhom nasilnih protestov, ki so za sabo pustili številne uničene avtomobile in poslopja. Kljub temu se niso želeli odzvati pozivu Karamanlisa k odpovedi za danes napovedanih zborovanj, saj imajo po navedbah sindikatov Grki pravico protestirati proti težkim ekonomskim razmeram in nekaterim vladnim ukrepom.
Naj ne bi bil umor
Odvetnik dveh policistov, ki sta bila aretirana po smrti 15-letnika, ki je v Grčiji sprožila najhujše nasilne proteste v zadnjih desetletjih, je medtem danes povedal, da je balistično poročilo pokazalo, da naboj, ki je bil usoden za najstnika, ni bil ustreljen neposredno vanj. Oblasti sicer javnosti niso razkrile vsebine poročila, še piše AP.