Gotovina in Markač: Končan pritožbeni postopek

Foto: Žurnal24 Goran Visnjic 2811_AFP Foto: Hrvoje Jelavić/Pixsell Združenje Prvi hrvatski redarstvenik je 24. marca v Šibeniku organizirala pisanj Foto: Dino Stanin/PIXSELL V mestu Pakoštane so prižgali sveče v sklopu svetovne akcijske Plamen svobode in Foto: Dino Stanin/PIXSELL V mestu Pakoštane so prižgali sveče v sklopu svetovne akcijske Plamen svobode in Foto: Dino Stanin/PIXSELL V mestu Pakoštane so prižgali sveče v sklopu svetovne akcijske Plamen svobode in Foto: Dino Stanin/PIXSELL V mestu Pakoštane so prižgali sveče v sklopu svetovne akcijske Plamen svobode in
Haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je danes končalo pritožbeni postopek v primeru hrvaških generalov Anteja Gotovine in Mladena Markača, ki ju je obsodilo aprila lani. Obramba je zahtevala njuno oprostitev.
Oglej si celoten članek

Kot sta poudarili obrambi generalov, so bili napadi hrvaške vojske na mesta, ki so jih zasedli srbski uporniki, legitimni.

Gre za operacijo Nevihta avgusta 1995, s katero je hrvaška vojska dokončno osvobodila ozemlje, ki so ga leta 1991 zasedli srbski uporniki in ga razglasili za Republiko srbsko krajino.

Gotovina in Markač sta bila aprila lani obsojena na 24 oziroma 18 let zapora zaradi vojnih zločinov med in po Nevihti.

Haaško sodišče ju je spoznalo kriva sodelovanja v zločinskem dejanju, katerega cilj je bil prisilno in za vedno odstraniti srbske prebivalce z območij na Hrvaškem. Glede na razsodbo sodišča sta kriva izgona, deportacije, ropa, uničevanja, umorov, nečloveških dejanj in okrutnega ravnanja, oproščena pa sta bila nasilnega preseljevanja ljudi.

Obramba zadnjič o njuni odgovornosti

Njuni odvetniki so ponovno zatrdili, da ni bilo nobenih nezakonitih topniških napadov na Knin, Gračac, Benkovac in Obrovac. Kot so še opozorili odvetniki generalov, je večina Srbov zapustila območje pred napadom hrvaške vojske, in sicer na povabilo njihovih voditeljev.

Je pa tožilstvo danes nekoliko spremenilo svoje trditve in skušalo prepričati sodnike, da imajo lahko tudi legitimni topniški napadi za posledico uresničenje nelegitimnega cilja, kot je deportacija civilnega prebivalstva. Predstavniki tožilstva so danes izpostavili, da se je tudi takratni hrvaški predsednik Franjo Tuđman hvalil z učinkovitim izpolnjevanjem cilja o deportaciji srbskega prebivalstva.

Nedolžna sva, obžalujeva civilne žrtve

Na koncu razprave sta haaško sodišče prvič nagovorila tudi Gotovina in Markač.

Zatrdila sta, da sta nedolžna ter da obžalujeta vse civilne žrtve. Gotovina, ki je sodišče nagovoril v francoščini, je pojasnil, je bilo število civilnih žrtev in uničenih stanovanjskih objektov v operaciji "najmanjše možno". Kot je dodal, ne trdi, da je bil brez napak, kot svojo glavno napako pa je izpostavil, da se ni predal sodišču.

Kratek nagovor je sklenil z besedami, da je kot vojaški poveljnik v tedanjih okoliščinah ravnal po najboljših močeh in da bo zadovoljen, če bo to upoštevalo tudi sodišče.

Markač je zanikal sodelovanje pri skupinskem zločinskem dejanju, zatrdil pa še, da ni zločinec.

Izrazil je presenečenje nad navedbami iz obtožnice, ki po njegovem mnenju ne ustrezajo dogodkom na terenu. "Kot poveljnik posebnih enot policije nisem načrtoval, storil ali poskusil prikriti nobenega od zločinov," je dejal Markač, ki je spomnil, da se je pred devetimi leti sam predal haaškemu sodišču.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 7

  • 09:38 15. Maj 2012.

    tolko o nedolžnosti tvojga generalčka...

  • 09:37 15. Maj 2012.

    tolko o nedolžnosti tvojega generalčka...

  • 11:43 14. Maj 2012.

    Ne rožice, metke cal. 7.65

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.