Gaddafi razmišlja o odstopu?

Foto: Žurnal24 Libija Foto: Žurnal24 Libija Foto: Žurnal24 Libija Foto: Žurnal24 Libija Foto: Žurnal24 Libija Foto: Žurnal24 Libija Foto: Žurnal24 Libija
Al Jazeera poroča, da naj bi Moamer Gaddafi protestnikom predlagal sestanek, na katerem bi se pogovorili o njegovem odstopu.
Oglej si celoten članek

Predlog naj bi podal prehodni vladi, ki so jo uporniki oblikovali v Bengaziju. O odstopu naj bi se bil pripravljen pogovarjati le, če bodo izpolnjeni nekateri pogoji. Med drugim naj bi želel zagotovilo, da njegov premoženje in premoženje njegove družine ne bo ogroženo. Iz Bengazija so medtem že odgovorili, da se z Gadafijem niso pripravljeni pogovarjati.

Ranjence operirajo kar na tleh
"Stojim sredi krvavega bojišča," je po telefonu za CNN povedal eden izmed prebivalcev Misrate, tretjega največjega libijskega mesta. Izjava je bila podana le nekaj trenutkom po krvavem spopadu med uporniki in silami, zvestimi voditelju Moamerju Gadafiju, ki je pripadel prvim. "Ljudje se držijo za roke, pojejo, vzklikajo od veselja. Vsi objemajo vse," dodaja priča. Vladno 32. brigado je sicer vodil Gadafijev sin Hamis.

Ne spreglejte prizorov iz Libije. Fotogalerija TUKAJ.

Zdravnik iz osrednje bolnišnice v Misrati je dejal, da je bilo v medsebojnem obračunu ubitih najmanj 42 ljudi – 17 naj bi jih padlo med opozicijskimi vojaki, 25 pa med Gadafijevimi pripadniki. Med žrtvami naj bi bil tudi komaj triletni otrok, ki naj bi se znašel v navzkrižnem ognju. Ranjenih je bilo najmanj 85 ljudi.

Zaradi pomanjkanja ležišč ranjenci ležijo kar po tleh, kjer jih po najboljših močeh in s pičlim sanitetnim materialom oskrbujejo zdravniki in medicinske sestre. Misrata je sicer s 300 tisoč prebivalci eno največjih libijskih mest.

Gadafi pristal na obisk ekipe OZN
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je libijske oblasti prepričal, naj v državo dovolijo vstop ekipe, ki bo preverila humanitarne razmere v Tripoliju, imenoval pa je tudi posebnega odposlanca za pogovore z režimom v Tripoliju. To bo nekdanji jordanski zunanji minister Abdeliliah Al Hatib, ki naj bi čim prej začel "nujna posvetovanja" z Gadafijevo vlado.

Zmage in porazi
Napad vladnih sil so zatrli tudi uporniki v mestu Zavija, ki je od Tripolija oddaljeno približno 50 kilometrov. "Spopadi so potekali več kot uro in pol. Dva človeka sta umrla, ogromno jih je bilo ranjenih. Še vedno nadziramo osrednji trg," je povedal tiskovni predstavnik upornikov Jusef Šagan. Vladne sile so upornike napadle tudi v mestu Ras Lanuf, ki so ga uporniške sile zasedle v soboto, ter v mestu Bin Džavad, od koder pa so se uporniki zaradi prevelikega pritiska umaknili.

Libijske sile so danes izvedle nov letalski napad na pristanišče Ras Lanuf, ki je pomembno pristanišče za izvoz libijske nafte in je od petka v rokah upornikov. Uporniki so na napad odgovorili s protiletalskim topništvom. Mesto je že zapustila večina prebivalcev.

Vmes so se pojavila tudi poročila o spopadih v Tripoliju, a so jih Gadafijeve sile zanikale, češ da je šlo zgolj za praznovanje po uspehih protiofenzive. Tudi viri zahodnih medijev poročajo, da je v mestu napeto, a mirno.

Dilema o prepovedi poletov nad Libijo
Kljub novim spopadom v Libiji in novim pozivom ameriškega predsednika Baracka Obame, naj Gadafi odstopi, ZDA še niso sprejele odločitve o morebitni vzpostavitvi območja prepovedi preletov nad Libijo, s čimer bi vladnim silam onemogočile letalske napade na upornike. Bela hiša je sporočila, da razmišlja o vseh mogočih scenarijih, tudi vojaškem posredovanju, a je glede tega še vedno zelo zadržana.

Obrambni minister Robert Gates je dejal, da bi morala imeti akcija široko mednarodno podporo, medtem ko v Natu trdijo, da nimajo namena posredovati. Proti posredovanju mednarodne skupnosti se je po poročanju Reutersa izrekel tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov. "Libijci morajo svoje težave rešiti sami," je dejal.

Havel: Nad kriminalca s silo
Václav Havel
, ki je v nekdanji Češkoslovaški pomagal končati komunistično nadvlado, je v intervjuju za češki gospodarski časnik Monday's Hospodarske Noviny dejal, da bi bila v primeru nadaljevanja krvavega obračunavanja z uporniki za strmoglavljenje diktatorja Gadafija potrebna vojaška intervencija. "Le tako bi noremu kriminalcu preprečili izvajanje vojnih zločinov," je dodal.

Havel je v intervjuju poudaril, da bi morala biti vojaška intervencija usmerjena v kraje, kjer bi se voditelj utegnil skrivati.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.