Varnostni svet je marca z namenom zaščititi civiliste začel operacijo v Libiji. Več kot šestmesečna akcija se bo po napovedih končala v ponedeljek. Včeraj je namreč svet enotno sprejel odločitev, ki jo je britanski zunanji minister William Hague označil za "mejnik na poti proti mirni in demokratični prihodnosti Libije".
Odločitev so sprejeli kljub pozivom libijskega nacionalnega prehodnega sveta o nadaljevanju misije. Libijsko novo vodstvo je namreč izrazilo željo, da bi Natove enote v državi ostale vse do konca leta. Kot glavni razlog so navedli dejstvo, da potrebujejo več časa za zagotovitev ustreznih varnostnih razmer.
Morilcem bodo sodili
Medtem pa je novo libijsko vodstvo napovedalo, da bo pred roko pravice privedlo može, ki so sodili odstavljenemu voditelju Moamerju Gadafiju. Zaradi načina, kako je Gadafi umrl, so Združeni narodi od novih oblasti zahtevali, da preiščejo okoliščine. Pozivu se je pridružila tudi družina.
Vse okoliščine njegove smrti še vedno niso znane. Po spletu so sicer zaokrožili posnetki njegovih zadnjih trenutkov, a uradno pojasnilo, kaj se je zgodilo, ni zadovoljilo opazovalcev. V javnosti so se že dan po smrti pojavili različni scenariji – od tega, da je bil pretepen in ubit po prepiranju, do tega, da je umrl v navzkrižnem ognju.
Se želi Saif al Islam predati?
Viri blizu novih libijskih oblasti zatrjujejo, da se želi Gadafijev sin Saif al Islam, ki je na begu, predati Mednarodnemu kazenskemu sodišču (ICC). Med njegovimi zahtevami je tudi ta, da ga iz Libije odpelje letalo ene od sosednjih držav. Iz libijske puščave naj bi ga odpeljali v Haag, kjer bi se predal oblastem. ICC še preverja resničnost navedb in bo v primeru, da jih potrdijo, poskrbel za najboljše pogoje za njegovo privedbo v Haag.
LIBIJA UVODI DEMOKRATIJU<br />U LIBIJI NEMA VIŠE NIŠTA ZA DŽABE!<br /><br />(252) Send to friend Print Petak, 28. Oktobar, 2011.| …