Obsežen požar, ki je v soboto izbruhnil v čilskem pristaniškem mestu Valparaíso, je uničil že najmanj 2.000 domov. Evakuirati so morali več kot 10.000 ljudi, ogenj pa je po zadnjih podatkih zahteval najmanj 12 smrtnih žrtev. Ker ga gasilcem še ni uspelo omejiti, je predsednica Michele Bachelet požarišče razglasila za območje katastrofe.
Po podatkih policije sta med žrtvami dve ženski. Visoki predstavnik policije Julio Pineda je ob tem opozoril, da bi lahko število mrtvih še naraslo. V bolnišnicah je končalo okrog 500 ljudi.
Bacheletova je podpisala tudi odlok, ki vojsko pooblašča za pomoč pri evakuaciji več tisoč prebivalcev. Danes je prispela na obisk prizadetega območja, da bi koordinirala potrebne ukrepe.
Na terenu 1.250 gasilcev
S požarom se bori 1.250 gasilcev, policistov in gozdarjev, po ulicah mesta z 250.000 prebivalci pa patruljira okrog 2.000 oboroženih mornarjev, ki skrbijo, da ne pride do plenjenja. Pri gašenju požara pomaga tudi 20 helikopterjev.
Valparaíso ima soseske po 42 hribih in ogenj jih je do nedelje zvečer povsem uničil šest, kasneje pa je požar izbruhnil še v dveh drugih in grozil, da se razširi naprej. Gasilci imajo otežen dostop predvsem v revnih barakarskih naseljih, ki so iz lesa.
Ogenj ogroža zgodovinsko središče
Župan Valparaísa Jorge Castro je za čilsko nacionalno televizijo dejal, da so uredili zatočišča za tisoče prebivalcev, ki so se bili prisiljeni umakniti pred ognjenimi zublji. Iz ženskega zapora so preselili več kot 200 zapornic.
Ogenj ogroža tudi zgodovinsko središče Valparaísa, ki gosti nacionalni parlament Čila. Leta 2004 je bilo uvrščeno tudi na Unescov seznam svetovne dediščine, vsako leto pa privabi na tisoče turistov.
To je najhujša katastrofa, kar jih je kdaj doživel Valparaíso, je povedal regionalni vodja Ricardo Bravo, Bacheletova pa je kasneje menila podobno. Valparaíso je velik požar nazadnje zajel leta 1953, ko je umrlo kar 50 ljudi.