Evropska unija je zaostrila sankcije proti libijskemu režimu Moamerja Gadafija. Premoženja je zamrznila petim institucijam oziroma podjetjem, vključno s centralno banko in libijskim državnim investicijskim skladom LIA, ki je sicer napovedal vlaganja v športni park Stožice. Sankcije naj bi začele veljati v petek po objavi ukrepa v Uradnem listu EU. Imena preostalih treh institucij oziroma podjetij za zdaj niso znana.
"Gadafi mora oditi"
Zunanji ministri velikih članic unije so ob prihodu na izredno zasedanje o Libiji poudarili, da Gadafi mora oditi.
Francoski zunanji minister Alain Juppe je dejal, da se je Gadafi "diskreditiral" in da "mora oditi". Njegov nemški kolega Guido Westerwelle je izpostavil, da je voditelj, ki sproži državljansko vojno proti lastnemu ljudstvu, preprosto končana zgodba.
Britanski zunanji minister William Hague je izrazil "zgroženost" nad nasiljem v Libiji in povedal, da bodo ministri pozvali Gadafija, naj odide in konča nasilje nad svojim ljudstvom. Tudi portugalski zunanji minister Luis Amado, ki se je v sredo zvečer v Lizboni sestal z odposlancem iz Tripolija, je dejal, da je bilo njegovo sporočilo odposlancu sledeče: "Gadafijevega režima je konec."
Zunanji ministri naj danes sicer ne bi pozvali k vojaškemu posredovanju za zagotovitev prepovedi letov nad Libijo. Vzpostavitev prepovedi letov je "možnost, a seveda pod določenimi pogoji, kar pomeni, da je potreben mandat ZN in da morajo to podpreti vsi partnerji v regiji", je dejal Westerwelle.
Francija priznala narodni svet
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy se je sestal s tremi predstavniki libijske opozicije, ki so po srečanju povedali, da jim je zagotovil, da priznava narodni svet kot legitimnega predstavnika Libijcev. Njihove navedbe so kasneje uradno potrdili v Elizejski palači.
Francija je tako postala prva država, ki je libijski narodni svet priznala kot edinega predstavnika libijskega ljudstva.
Gadafijeve sile zavzele Zavijo
Moamer Gadafi sicer s svojimi silami nadaljuje ofenzivo na vzhodu države, predvsem v mestu Ras Lanuf, kjer so naftne rafinerije.
Po poročanju prič so bombe priletele le nekaj kilometrov stran od rafinerije in stavbe libijske naftne družbe. "Ena bomba je priletela na stanovanjsko hišo," je dejal upornik Izeddine Sheikhy.
Rusija pa je medtem ustavila izvoz in prodajo orožja Libiji, so sporočili iz Kremlja.
Pravi še, da vse kaže na to, da so bombe priletele z morske strani. Tega poročevalci Reutersa niso mogli preveriti. Nad mestom so sicer letela vojaška letala.
Po hudih bojih so Gadafijeve sile znova zavzele mesto Zavija, ki leži v bližini Tripolija in so ga doslej nadzorovali uporniki. Proti upornikom so uporabile tako tanke kot težko topništvo.
VB in Nemčija za ostrejše sankcije
Velika Britanija in Nemčija sta se v pismu visoki zunanji predstavnici EU Catherine Ashton zavzeli za ostrejše ukrepe proti Libiji.
Da bi bilo morebitno vojaško posredovanje Zahoda "nesprejemljivo", pa je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov.