Po včerajšnjem vrhu Evropske unije v Bruslju je nekaj voditeljev evropskih držav preko Twitterja sporočilo, da so dosegli poenotenje stališč, ki jih bodo danes turškemu predsedniku Ahmetu Davutogluju predstavili predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in nizozemski premier Mark Rutte.
Nemška kanclerka Angela Merkel je pred tem sestankom poudarila, da so bili včerajšnji pogovori sicer konstruktivni, vendar da bo pot do dogovora s Turčijo “vse prej kot lahka”. Na vprašanje, kaj bi lahko bila največja prepreka za dogovor, je nizozemski premier Rutte skopo odgovoril, da so se voditelji dogovorili, da za zdaj o tem ne bodo javno govorili.
Francoski predsednik Francois Hollande je po včerajšnjem sestanku še izpostavil, da tudi v primeru dogovora s Turčijo ne bo konec begunske krize, pri čemer je omenil razmerev Libiji, ki lahko sproži nove tokove prebežnikov.
Turčija vztraja pri zahtevah
Begunski dogovor, ki so ga voditelji unije začrtali pred desetimi dnevi, naj bi zagotovil konec nezakonitih migracij iz Turčije v EU, kamor se je lani zateklo okoli milijon prebežnikov. Turčija pa naj bi v zameno hitreje dočakala odpravo vizumov in napredovala na poti v EU.
Dogovor predvideva, da se vsi novi nezakoniti migranti, ki so prišli na grške otoke iz Turčije, vrnejo v Turčijo. To naj bi bil začasen in izreden ukrep, nujen za končanje človeškega trpljenja in vzpostavitev javnega reda, piše v osnutku izjave EU in Turčije.
EU naj bi tudi še pospešila izplačilo že dogovorjenih treh milijard evrov v pomoč Turčiji pri oskrbi sirskih beguncev. Ko bodo ta sredstva v celoti porabljena in če bodo omenjene zaveze prinesle želene rezultate, pa naj bi dodala še tri milijarde evrov do konca leta 2018, še piše v osnutku izjave.
To izjavo naj bi voditelji članic EU in Turčije kot poroča STA sprejeli danes. Nihče ne želi bistveno novih zahtev s turške strani. V tem primeru naj bi unija zavrnila nadaljnja pogajanja s Turčijo, saj naj bi bilo sedaj usklajeno stališče dejansko njena ponudba vzemi ali pusti.