Verjetno najpogumnejši tajni agent med drugo svetovno vojno je bil Poljak Witold Pilecki, pripadnik poljskega odporniškega gibanja, ki je septembra 1940 izvedel drzen podvig. Pod neveljavnim imenom Tomasz Serafinski se je dal prostovoljno prepeljati v zloglasno nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz in tam preživel več kot dve leti.
Takoj po prihodu je začel zaveznikom pošiljati poročila o grozodejstvih v taborišču. "Gigantski stroji taborišča, ki bljuvajo trupla, so terjali življenja kar nekaj mojih prijateljev. O dogajanju v taborišču smo obvestili zunanji svet, poročila so dosegla celo tuje radijske postaje, zato so taboriščni pazniki zelo razburjeni," je zapisal v enem od poročil. Pilecki je že leta 1942 vedel o plinskih celicah.
Pilecki je v taborišču tudi organiziral odporniško gibanje. Sestavil je več načrtov za osvoboditev taborišča smrti. Po enem od njih naj bi britanski bombniki napadli obzidje Auschwitza, vendar so zavezniki ostali pasivni.
|
Leta 1943 se mu je uspelo prebiti na prostost, vendar je s sodelavci, ki so ostali v taborišču, zaveznike še naprej informiral o grozljivem dogajanju med zidovi taborišča. Zaman. Zaman so bili k sreči tudi poskusi gestapa, da bi aretirali pogumnega agenta.
Po vojni, leta 1947, je Pileckega aretirala obveščevalna služba socialistične Poljske. Obtožili so ga spletkarjenja proti Poljski, vohunjenja za Zahod ter ga naslednje leto na zrežiranem procesu obsodili na smrt.
Dobrih 60 let kasneje je Poljska z dosjejev o Pileckem končno umaknila oznako tajnosti.
Zgodovinarji so tako dobili možnost, da raziščejo, zakaj so Poljakova poročila naletela na tako
brezbrižen odziv zaveznikov, še posebej Britancev.
"Za zdaj lahko predpostavimo le to, da so Britanci imeli njegova poročila za pretirana,"
je za Times povedal poljski zgodovinar
Jacek Pawlowicz. Bolj neprizanesljiv je v svoji sodbi njegov britanski kolega
Michael R. D. Foot:
"Popolna odpoved britanskega zunanjega ministrstva je eno najtemnejših poglavij v njegovi
zgodovini. Pa čeprav je bila odpoved strateškega značaja."