Dvajset let združene Nemčije

Foto: Žurnal24 Slovesnost že drugo leto poteka v severnem Bremnu (Foto: Reuters) Foto: Žurnal24 Osrednja slovesnost ob obletnici združitve je letos že drugič v Bremnu. Foto: Žurnal24 Predsednik Christian Wulff z ženo Bettino in predsednik zgornjega doma nemškega Foto: Žurnal24 Kanclerka Angela Merkel in predsednik zgornjega doma nemškega parlamenta Jens Bö Foto: Žurnal24 Kanclerka Angela Merkel in predsednik Wolff z ženo. Foto: Žurnal24 Varnostniki varujejo prizorišče prireditve v Bremnu Foto: Žurnal24 Predsednik Wulff z ženo Bettino. Foto: Žurnal24 Kanclerka Angela Merkel Foto: Žurnal24 Kanclerka Angela Merkel Foto: Žurnal24 Frankfurtska županja Petra Roth gosti nekdanjega predsednika Sovjetske zveze Mih Foto: Žurnal24 Wulff je povedal, da zase ne zahteva strogega varovanja, saj želi ostati v stiku Foto: Žurnal24 Nemški predsednik Wulff Foto: Žurnal24 Predsednik zgornjega doma nemškega parlamenta Jens Böhrnsen, predsednik nemškega
Nemška kanclerka Angela Merkel se je ob 20. obletnici ponovne združitve države vzhodnim Nemcem zahvalila za pogum, zahodnim pa za solidarnost.
Oglej si celoten članek
Več fotografij obletnice si lahko pogledate v GALERIJI!

Slavna govornica na osrednji slovesnosti ob 20. obletnici ponovne združitve Nemčije, ki je letos že drugo leto v Bremnu na severu države, je nemška kanclerka Angela Merkel.

Slovesnosti se poleg visokih nemških politikov udeležujejo tudi nekatera druga svetovna imena, med drugim predsednik evropske komisije Jose Manuel Barroso in generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen.

Padec berlinskega zidu
3. oktober 1990 pomeni konec procesa združevanja Nemčije, ki se je začel s padcem Berlinskega zidu 9. novembra 1989. Zid je državi ločeval kar 28 let.

Ameriški predsednik Barack Obama je ob priložnosti državi čestital in dejal, da je bila "Nemčija ena od najbljižjih zaveznikov ZDA in njena velika prijateljica". Kot je povedal, ZDA spoštujejo "pogum in odločenost nemškega prebivalstvva, ki je porušilo Berlinski zid in končalo obdobje boleče ločitve."

 

Pogum in solidarnost
Merklova, ki je odrasla v Vzhodni nemčiji, je pohvalila boj vzhodnih Nemcev za svobodo. Obenem je dejala: "V istem času smo bili priča velikemu valu solidarnosti iz Zahodne Nemčije. Tem združenim prizadevanjem gre zahvala, da smo lahko Nemčijo tako hitro obnovili in ji prinesli ugled v svetu."

Odkar sta se državi združili je več kot 1,5 milijona vzhodnih Nemcev migriralo na zahod. Javnomnenjske raziskave kažejo določeno nezadovoljstvo na zahodu zaradi t. i. solidarnostnega davka, s katerim je zahodna Nemčija pomagala obnoviti vzhodno, hkrati pa večina državljanov podpira ponovno združitev.

Kljub temu obletnice niso vsi pozdravili z navdušenjem. V Bremnu so zaradi varnosti angažirali več tisoč policistov, tudi zato, ker so v soboto potekale demonstracije okoli 1800, večinoma levičarskih, aktivistov, ki pa so minile brez incidentov.

Plačali dolg prve svetovne vojne
Kapitalistična Zahodna in komunistična Vzhodna Nemčia sta se združili 3. oktobra 1990 po padcu Berlinskega zidu. Poleg obletnice Nemčija danes praznuje še odplačilo zadnjega obroka vojnih dolgov prve svetovne vojne, ki jih je dražavi naložila Versajska mirovna pogodba iz leta 1919. Vojne dolgove iz druge svetovne vojne je odplačala že leta 1988.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.