Begunci, ki bežijo z vojnih območjih so v Makedoniji in Srbiji žrtve trgovcev, domačinov in nelegalnih prevoznikov. Desetkratne cene jim zaračunavajo za hrano in pijačo, za prevoz računajo nerazumne vsote, brezplačno ni niti polnjenje telefonov.
Foto: EPA
Makedonija
Specialne enote makedonske policije so minuli konec tedna v Makedonijo spet postopoma začele spuščati begunce, ki prihajajo z Grčije in skušajo pot nadaljevati proti Srbiji in nato Madžarski. Makedonija, ki je je zaradi navala beguncev konec prejšnjega tedna razglasila izredne razmere, množico beguncev, ki so se zadrževali na nikogaršnjem ozemlju pa je policija večkrat razgnala s solzivcem, begunce iz Sirije, Afganistana, Iraka in Libije poti Gevgeliji zdaj spušča po manjših skupinah skozi kordone.
Evro za plastenko vode, dva evra za banano
Foto: EPA
Makedonija, begunci
V Gevgeliji se za tisoče ljudi, ki bežijo pred oboroženimi spopadi, začne dolgo čakanje na začasne dokumente ter iskanje prevoza proti severu. Vlak, ki pelje proti Tabanovcu na srbski meji, stane deset evrov, vendar se mnogim ob gneči in prerivanju ob prihodu vlaka ne uspe vkrcati.
Na želežniški postaji brez strehe nad glavo čakajo na naslednjo možnost, njihovo bedo pa izkoriščajo preprodajalci in taksisti, ki so našli nov vir zaslužka. "Vsak dan prihajajo na želežniško postajo in mastno služijo. Vse je kot sejem, na katerem mali trgovci prodajajo plastenko vode za
Foto: EPA
makedonija
evro ali dva, ena sama banana stane evro ali dva. Trgovci tako na hitro služijo, ko pride inšpekcija, jim ta vzame blago in napiše kazen, vendar oni služijo tako dobro, da jim to ni pomembno. Naslednji dan so spet na istem mestu," je za Al Jazeero Balkans povedala humanitarka Lenče Zdravkin, ki pomaga beguncem v Gevgeliji.
"Nihče ni kaznovan"
Na postaji v Gevgeliji jim posamezniki zaračunavajo tudi polnjenje mobitelov - eno polnjenje stane dva evra. Tekmo s časom, v katerem se skušajo begunci prebiti do meje, izkoriščajo taksisti, ki jim za vožno poberejo desetkratne vsote.
Foto: EPA
Makedonija, begunci
"Denar, ki ga dobijo od beguncev, ponikne v žepih. Nihče, ki služi na tak način, ni kaznovan," opozarja
Radoš Đurović, predstavnik nevladne organizacije za pomoč azilantom.
"Ne gre za preprodajo humanitarne pomoči, pač pa gre za to, da ljudje odhajajo v trgovino, nabavijo prehranske izdelke in jih desetkrat dražje prodajajo tem ljudem na želežniški postaji."
Denar jim pobira tudi policija
Foto: EPA
Makedonija
Ko begunci prestopijo mejo s Srbijo, se zgodba nadaljuje. Srbski časopisi poročajo o tem, da morajo begunci bistveno več plačati za hrano, kot domačini, zanje velja poseben menjalni tečaj, za en evro namesto 120 dobijo 80 dinarjev, če hočejo kupiti kartico za mobitel, morajo odšteti več sto evrov. Nastajajo nove prevozne agencije, ki se ukvarjajo le s prevozi beguncev. Karta od Bujanovca do srbske prestolnice stane 17 evrov, tisti, ki hočejo zaslužiti na bedi beguncev, jim zaračunajo tudi po tisoč evrov. Al Jazeera poroča tudi o ravnanju posameznih policistov, ki beguncem, zato da jih spustijo do meje, zaračunajo več tisoč evrov.
sergeja.hadner@zurnal24.si
je pa zelo zanimivo da na 24 kur ne dovolijo komentiranja. izgleda da zopet želijo širiti svojo resnico. prav na …
"Tudi navaden Slovenec, ko pride v Ljubljano, ga taksisti opeharijo za 2x, 3x več."<br />In zakaj to govoriš kot da …
ne tega ne bodo raziskali , ker nimajo jajac , bodo pa sam nabijali kako so bogi!!