Recep Tayyip Erdoğan se je za ta ukrep zavzel v četrtek pozno zvečer, ko so v javnost, očitno s pomočjo prisluškovanja, prišli posnetki njegovih zasebnih pogovorov.
"Ne bomo dopustili, da Facebook in YouTube uničita našo državo. Sprejeli bomo ukrepe, med drugim zaprtje strani," je dejal Erdoğan, ki že tako ni privrženec spletnih družbenih omrežij. YouTube je bil namreč v Tučiji prepovedan dve leti in so ga šele nedavno odblokirali, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Erdoğan namerava prepoved YouTuba in Facebooka uvesti po lokalnih volitvah 30. marca, na katerih bosta premier in njegova vladajoča Stranka za pravičnost in razvoj (AKP) preverila svojo priljubljenost na lokalni ravni.
Lastnika časopisa spravil v jok
Posnetki Erdoğanovih pogovorov, katerih pristnost še ni bila potrjena, turškega premierja in njegove zaveznike povezujejo s korupcijo in poskusi nadzora nad mediji. Najnovejši posnetki, ki so se pojavili na straneh družbenih omrežij, razkrivajo Erdoğanove kritike lastnika nekega časopisa na račun poročanja njegovega medija. Ob koncu pogovora je mogoče slišati jok lastnika časopisa.
Erdoğanovi krogi so za tovrstna uhajanja informacij okrivili vplivnega islamskega klerika Fetullaha Gülena, nekoč tesnega zaveznika premierja, zdaj pa njegovega smrtnega sovražnika, ki naj bi poskušal strmoglaviti vlado. Klerik živi v izgnanstvu v ZDA, a ima še številne zaveznike v Turčiji, številni od njih pa delajo v državnih ustanovah.