Francoska vlada po tretji noči nasilnih nemirov zaradi smrti 17-letnika, ki ga je v torek med prometno kontrolo ustrelil policist, preučuje vse možnosti za vzpostavitev reda v državi, vključno z razglasitvijo izrednih razmer, je danes dejala francoska premierka Elisabeth Borne. Po besedah Borne je nasilje, do katerega je v Franciji ponoči prišlo že tretji dan zapored, nesorazmeren odziv na smrt 17-letnega Nahela. 38-letni policist je sicer obtožen naklepnega umora in je v začasnem priporu. Borne je nemire označila za "neznosne in neopravičljive" in dejala, da vlada razmišlja tudi o razglasitvi izrednih razmer.
Te bi lokalnim oblastem dale večje pooblastila, vključno z možnostjo uvedbe policijske ure in prepovedi demonstracij, policija pa bi imela več svobode pri soočanju z izgredniki in preiskavah domov. Za razglasitev izrednih razmer so se sicer v prvi vrsti zavzele desne stranke.
Kot je še dejala francoska premierka, so v nemirih sodelovali "zelo mladi" in "zelo nasilni" posamezniki, ki pa niso bili lokalni prebivalci.
Do sedaj aretirali 667 ljudi
V petek zgodaj zjutraj je bilo do sedaj po vsej državi aretiranih 667 ljudi. Francosko notranje ministrstvo je med drugim sporočilo, da je bilo v četrtkovih protestih ranjenih 249 policistov in žandarjev. Spopade med policijo in protestniki je zaznamovalo tudi številno plenjenje trgovin in napadi na javne zgradbe. Tako sta bili v Parizu izropani vodilni podružnici Nike in Zara, poročajo tuji mediji. V mestu Pau pa so protestniki v policijske postaje metali molotovke. V Lillu je zagorela osnovna šola in okrožni urad, poroča The Guardian.
Na ulice je bilo napotenih 40.000 policistov, vključno s 4.000 v širšem območju Pariza. Ministrstvo je tudi sporočilo, da nihče od policistov ni utrpel hujših poškodb.
Množična opozorila tujim državljanom
Medtem je Norveška svojim državljanov v Franciji dejala, naj se zaradi nemirov izogibajo večjim zbiranjem. Po poročanju BFM TV je norveški zunanji minister državljanov poslal sms sporočilo z dotičnim opozorilom. Francija je sicer priljubljena destinacija norveških turistov, lani jo je obiskalo okoli 270.000 Norvežanov. Med drugimi je tudi Berlin izrazil "določeno zaskrbljenost nad dogajanjem v Franciji," poroča le Monde.
"Videli boste, kako se Nanterre prebuja"
Po spletu pa se kot ogenj širi posnetek voznika reševalnega vozila, ki vneto zmerja policijo. Na posnetku, ki je hitro postal viralen, se sliši reševalca, kako kriči: "Ima 17 let, vidite, da ima otroški obraz. Zaradi prekrška glede vozniškega dovoljenja. Poznam fanta, gledal sem ga, kako je odraščal. Mama ga je vzgajala sama, oče je odšel. Pokopala bo sina. Zaradi prekrška. Nocoj boste videli, kako bo. Trenutno vsi spijo. Videli boste, kako se Nanterre prebuja."
Reševalec z imenom Marouane je bil pozneje spoznan za krivega kršitve javnega reda in miru, vendar zaradi okoliščin ne bo prejel nikakršne kazni. Dejal je še, da mu je bil Nahel kot mlajši brat in je vsem z veseljem pomagal, poroča portal The Guardian.
20 milijonov evrov za obnovo javnih objektov
Regija Ile-de-France bo izglasovala nujno pomoč v višini 20 milijonov evrov za pomoč pri obnovi javnih objektov, ki so bili uničeni med izgredi in nemiri, poroča francoski portal Franceinfo. Denar bo namenjen za obnovo uničenih šol, policijskih uprav, mestnih hiš, avtobusov in tramvajev, ki so bili tarča napada protestnikov. Francoska republikanska stranka je med drugim javno obsodila tovrstna dejanja ter jih označila za nedopustna. Dodali so še, da ne bodo dovolili, da bi razbojniki napadli simbol njihove republike. Glasovanje bo sicer potekalo v sredo, 5. junija.
Oglasili so se tudi združeni narodi
Združeni narodi so medtem sporočili, da se mora Francija v luči smrti najstnika alžirsko-maroškega porekla soočiti z vprašanjem rasizma v policijskih vrstah. "To je trenutek, ko se mora država resno lotiti globokih vprašanj rasizma in diskriminacije pri kazenskem pregonu," je v Ženevi dejala tiskovna predstavnica urada visokega komisarja ZN za človekove pravice Ravina Shamdasani.
Po njenih besedah ZN sicer poudarjajo tudi pomen mirnega zbiranja na shodih in protestih. Francoske oblasti je ob tem pozvala, naj pri obvladovanju nasilja na demonstracijah upoštevajo načela zakonitosti, nujnosti, sorazmernosti in odgovornosti ter poudarila, da je treba vse obtožbe o nesorazmerni uporabi sile nemudoma preiskati, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Namestnik vodje francoskega policijskega sindikata Thierry Clair pa je zavrnil očitke o rasizmu v policiji. "Ljudi ne nadzoruješ zaradi barve kože. Nadzor in aretacijo izvedeš ob upoštevanju dejstev," je dejal. Poudaril je, da francoska policija ni rasistična, in da njeni pripadniki prihajajo iz različnih okolij, so različnih ras in veroizpovedi.
"Lahko pride do ravnanja, ki je na meji, in nekateri policisti so bili zaradi takih dejanj sankcionirani, včasih odpuščeni, vendar je to nekaj obrobnega, kot se dogaja v vsaki korporaciji ali instituciji," je dodal.
2018 je bil BDP v EU 16 000 milijard. Ameri so bili tam okoli na 19 000 milijard. Leta 2022 …
Napisali ste, da nemirov ne povzročajo lokalni prebivalci. Bolj prav bi bilo, da po franciji divja horda podivjanih migrantov, ki …
"Zelo mladi" in "zelo nasilni" glede na to kdo je bil ubit, so to "welcome" ljudje in njihovi potomci, katere …