Opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi izpostavljajo, da je bil zakonski okvir nedeljskega referenduma neprimeren za resnično demokratičen proces, nasprotni strani pa nista imeli enakih možnosti. Skupno je referendum opazovalo 63 tujih opazovalcev iz 26 držav.
Referendum je potekal v političnem okolju, v katerem so bile temeljne svoboščine, nujne za demokratičen proces, omejene zaradi izrednih razmer, vpleteni strani pa nista imeli enakih možnosti za predstavitev svojih stališč volivcem, so sporočili iz Ovseja.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je oceno opazovalcev ostro zavrnil. V nagovoru privržencev pred predsedniški palačo v Ankari je opazovalcem sporočil, naj se zavedajo, "kje je njihovo mesto".
"Ne vidimo, ne slišimo in ne poznamo politično motiviranih poročil, ki jih boste spisali," je dejal po navedbah francoske tiskovne agencije AFP. "Ta država je izpeljala najbolj demokratične volitve, kakršnih nismo videli še v nobeni od zahodnih držav," je pribil in dodal, da bo Turčija nadaljevala po svoji poti.
Turški predsednik je medtem napovedal tudi možnost še enega referenduma. "Kaj so nam v 54-tih letih naložili, da delamo pred vrati Evropske unije? Da čakamo!" je omenil Erdogan in omenil možnost, da v državi izpeljejo še en referendum, in sicer o vstopu v Evropsko unijo.
dezurni@zurnal24.si
treba je podpirat več drugačnost..zakaj?? pol bodo samo taki kot si ti!! bedaki! kaj ni lepše ,če so tudi drugačni..kaj …
prav je da turčija zahteva svoj jaz..zakaj je mislila da eu ima bodočnost in sočlovečnost! eu strmi po hitlerjevih idejah..ena …
čemu ne poročate o tem, kako se novouvoženi "delavci" znašajo nad našo imovino v migrantskih centrih :<br />povzet komentar :<br …