Do konca majevskega koledarja le še leto dni

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Natančno leto dni nas loči od 21. decembra 2012, ki ga mnogi zaradi majevske prerokbe povezujejo s koncem sveta.
Oglej si celoten članek

Bolj optimistični tolmači majevskih prerokb zimsko enakonočje prihodnjega leta pojasnjujejo kot konec ene in začetek druge dobe, zato v ta namen pripravljajo slavja.

Med optimisti so tudi prebivalci jugovzhodne Mehike, domovine starodavne majevske civilizacije. Odštevanje in slavja v čast menjavi dob se v Mehiki začenjajo danes, trajala pa bodo vse leto.

Mehiške turistične agencije predvidevajo, da bo praznovanje v dežele Chiapas, Yucatan, Quintana Roco, Tabasco in Campeche med letom privabilo 52 milijonov turistov, kar je za 30 milijonov več od povprečnega števila tujcev, ki letno obiščejo Mehiko.

Priložnost za turizem

Turiste po ocenah turističnih agencij privlači sporočilo, da leto 2012 ne pomeni približevanja konca sveta, ampak zgolj konec cikla v koledarju, ki so ga uporabljali Maji.

"Sveta ne bo konec. Za dobo gre," je v izjavi za javnost poudaril Yeanet Zaldo, predstavnik dežele Quintana Roco za turizem, in dodal, da je to "sporočilo o upanju". "Ljudje, ki še vedno živijo v majevskih vaseh, bodo izvajali obrede in prižigali kadila, da bomo lahko odpotovali nazaj v čas in poskusili razumeti majevsko modrost," je pojasnil.

Na sporočilo majevskega koledarja bodo prebivalce in obiskovalce domovine Majev spominjale velike ure, ki bodo v nekaterih mestih odštevale minute do 21. decembra 2012. Prav tako bodo majevski duhovniki na območju arheološkega najdišča v Izapi izvajali obrede z molitvami in petjem.

Majevski duhovniki bodo posebne obrede izvajali tudi v tropskih gozdovih na območju Quintana Roco, kjer bodo ljudje lahko v posebno časovno kapsulo zaprli svoja sporočila in jih nato pod nadzorom duhovnikov zakopali v zemljo. Zakopana bodo predvidoma 50 let.

Prihodnje leto bodo obeležili tudi v Yucatanu, kjer nameravajo do poletja dokončati Majevski muzej.

Konec 13. cikla

Majevska civilizacija, ki je obstajala med letoma 300 in 900 našega štetja, namreč slovi po modrosti in odličnem poznavanju astronomije. Tudi zato napovedi njihovega koledarja številni jemljejo zelo resno.

Število 13 je bilo za Maje sveto, po navedbah 1.300 let stare majevske kamnite plošče, ki so jo v 60. letih odkrili v deželi Tabasco, pa naj bi bil konec 13. baktuna povezan z vrnitvijo enega od majevskih bogov, kar nekateri tolmačijo kot konec sveta.

A na drugi strani majevski koledar beleži tudi datume po letu 2012, kar pesimistični napovedovalci očitno zanemarjajo, poudarjajo izvedenci za majevsko kulturo. V resnici so apokaliptične napovedi zgolj medvedja usluga resnim raziskovalcem in raziskavam o majevski kulturi, saj jih nezasluženo odrivajo na stranski tir, opozarja strokovnjak za majevske študije Sven Gronemeyer.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.