Incident se je pripetil že v nedeljo, ko je kitajska trgovska ladja Nova zvezda brez dovoljenja zapustila rusko pristanišče Nahodka. "Mejna straža je najprej sprožila opozorilne strele, toda kapitan je ignoriral signal," je za agencijo Ria dejal neimenovani ruski vir in dodal: "Nato smo jih zaustavili z neposrednimi streli." Po navedbah kitajskega časnika Global Times je trgovsko ladjo zadelo kar okoli 500 strelov.
Nova zvezda |
Kitajska trgovska ladja Nova zvezda je plula po nalogu kitajske pomorske družbe Tongyu in pod zastavo države Sierra Leone. |
Preden je Nova zvezda izplula iz Nahodke, je bila prisilno pridržana. Po navedbah ruske strani naj bi bila vpletena v tihotapljenje.
Kitajsko zunanje ministrstvo je medtem v sicer pomirjujočem tonu od Moskve zahtevalo, naj poda razlog za potop trgovske ladje.
Spor o kakovosti riža
Lastnik ladje, družba J-Rui Lucky Shipping Company, pravi, da gre za "umor". Podal
je tudi zahtevo za izplačilo odškodnine. Zavrnil je ruske navedbe o vpletenosti ladje v nelegalno
trgovino in razložil, da je bil v ozadju spor o kakovosti riža, ki ga je prevažala ladja. Ruska
stranka ga namreč ni hotela prevzeti. Nasprotno, nesojeni kupec je podal zahtevo za izplačilo
odškodnine, ki pa jo je uprava ladje zavrnila. Ladja je tako dobila prepoved
izplutja. Lastnik ladje je priznal, da je ta brez dovoljenja zapustila pristanišče, vendar šele po
večkratnem neuspešnem posredovanju pri carinski službi.
Svojo verzijo dogodkov je predstavila tudi ruska obalna straža. Sporočila je, da je kitajsko ladjo zasledovala 15 ur, da je tudi s signalnimi raketami opozarjala posadko, naj z ladjo zapluje nazaj v pristanišče. Po megafonu so od posadke večkrat neuspešno zahtevali: "Stop the engine (zaustavite motor)!"