V zadnjih dneh smo spremljali novice iz Španije, poplave v pokrajinah Valencia in Andaluzija so namreč zahtevale več smrtnih žrtev in povzročile ogromno materialne škode.
Gre za enega od ekstremnih vremenskih pojavov, ki smo se jih v zadnjih letih že navadili. Zanimiva analiza meteorološkega inštituta World Weather Attribution (WWA), ki deluje v okviru britanske akademske ustanove Imperial College, se je osredotočila na največje katastrofe zadnjih dveh desetletij, ki pa bi lahko bile le zlovešča napoved prihodnosti.
Neurja, vročinski valovi in poplave so v zadnjih 20 letih zahtevale več kot 570.000 življenj, je izsledke analize povzel BBC.
"Ta študija bi morala odpreti oči političnim voditeljem, ki zagovarjajo fosilna goriva. Če bomo nadaljevali z uporabo fosilnih goriv, se bodo težave poglobile," je za BBC dejala Friederike Otto, ena od ustanoviteljic WWA, ki večjo intenzivnost vremenskih pojavov pripisuje klimatskim spremembam.
Največ smrti v Somaliji
V analizi se je pokazalo, da je bila najbolj smrtonosna naravna nesreča v zadnjih 20 letih suša v Somaliji leta 2011, za posledicami katere je umrlo več kot 250.000 ljudi.
Na seznamu so največjih katastrof so še orkani, ki so prizadeli azijske obale v Bangladešu 2007, v Burmi 2008 in na Filipinih leta 2013.
Prav tako sta veliko življenj zahtevala vročinska vala v Evropi v letih 2022 (okoli 53.000 žrtev) in 2023 (okoli 37.000 žrtev), pa tudi vročinski val, ki je prizadel Francijo leta 2015 in vzel več kot 3.000 življenj.
dezurni@styria-media.si
Je za pričakovati!
nad EU NATO in civilna letala vsako leto odvržejo raznih strupenih zvarkov v obliki prahu od 40 do 60 milijonov …
Vsega je kriv CO2 v ozračju, Če verjameš, katerega je kar 0,04%,