Costa Concordia bo morda "zaplula" v pristanišče

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Medtem ko reševalci razmišljajo, kdaj bodo akcijo iskanja pogrešanih v brodolomu križarke Costa Concordia preimenovali v sanacijo, saj je možnost, da je še kdo preživel, majhna, inženirji že delajo načrte, kako bodo križarko spravili v pristanišče.
Oglej si celoten članek

Možnosti, kako Costa Concordio, spraviti v pristanišče, je več. Vse je odvisno od natančnega pregleda stanja razbitine. Zaradi njene velikosti in teže, tehta kar 114 tisoč ton, pa strokovnjaki opozarjajo, da je le nekaj podjetij na svetu, ki lahko izvedejo dvig križarke, poroča BBC.

Kaj se skriva pod vodo?

Trenutno imata iskanje in reševanje pogrešanih prednost, čeprav je možnost, da je še kdo preživel, vse manjša. Ko bo reševalna akcija uradno končana, bodo ladjo pregledali strokovnjaki. "Na tistem delu, ki gleda iz vode, je videti hude poškodbe, vendar kdo ve, kaj je s tistim delom, ki je pod vodo," pravi generalni sekretar sindikata, ki združuje podjetja, ki sanirajo potopljene ladje Mike Lacey.

Glede na to, kaj bodo odkrili pod vodo, se bodo odločili tudi, kako križarko najprej dvigniti iz vode in nato odpeljati v pristanišče.

Izčrpavanje goriva

Prvi korak bo popolno izčrpanje goriva iz križarke, saj bi njegovo izlitje povzročilo ekološko katastrofo. To bo opravilo dansko podjetje, katerega strokovnjaki so že v pripravljenosti.

Pomoč vzgona

Nato bodo ladjo pod vodo najverjetneje, kot pravi Lacey podložili z ogromnimi baloni, ki jih bodo vse bolj polnili z zrakom, na tisti del ladje, ki je nad vodo, pa bodo pritrdili vitle, s katerimi bodo druge ladje vlekle križarko v normalni položaj.

Krpanje lukenj

Naslednji korak je odvisen od poškodb. Če bo mogoče, bodo luknje v trupu prekrili z jeklenimi ploščami, ki bi jih privarili na trup. Iz križarke bi nato izčrpali vodo in jo odvlekli v pristanišče. A to je možno le v najbolj optimističnem scenariju.

"Vsekakor pa ni smiselno izčrpavati vode, če ni mogoče zamašiti lukenj. Možno je, da se ladje sploh ne da rešiti," pravi urednik revije Tug & OSV Dawn Gorman.

Razrez na kose

Če se bo izkazalo, da je 450 milijonov evrov vredna ladja tako uničena, da lukenj ne bo mogoče sanirati niti toliko, da bi jo odvlekli v pristanišče, jo bodo na kraju nesreče razrezali in po kosih odpeljali na smetišče.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.