COP29: Savdska Arabija naj bi spremenila PDF dokument o reševanju Zemlje

Foto: Profimedia COP29 Foto: Profimedia COP29 Foto: Profimedia COP29
Na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29) se zapleti vrstijo. Soglasja o finančni pomoči za države v razvoju ni, zahteve po prekinitvi pogajanj, Savdska Arabija pa celo obtožena falsificiranja uradnega predloga sporazuma.
Oglej si celoten članek

COP29 pogajanja za rešitev Zemlje pred podnebnimi spremembami v Bakuju, prestolnici Azerbajdžana, postajajo tragedija različnih interesov in prepada med bogatim ter revnim svetom.

Sodelujočim državam ne uspe doseči soglasja glede novega cilja finančne pomoči za države v razvoju, poroča STA. Pred današnjo dokončno potrditvijo zaključnih dokumentov je azerbajdžansko predsedstvo delegacije držav v zbralo na novem krogu posvetovanj.

Napete in težke pogovore, ki jih spremljajo številne novinarske ekipe z vsega sveta, je dodatno zaostrila poteza Zavezništva malih otoških držav (AOSIS) in pogajalske skupine najmanj razvitih držav (LDC), ki so s postopkovnim predlogom zahtevali prekinitev pogajanj.

Foto: Profimedia COP29

Kot je novinarjem na prizorišču pojasnil predsednik AOSIS Cedric Schuster, so na letošnjo podnebno konferenco prišli, da bi dosegli pravičen dogovor. "Imamo občutek, da nismo slišani. Končni dogovor so želeli sprejeti brez posvetovanja z nami," je dejal.

Ob spremljanju zapleta z vidno prizadetimi predstavniki AOSIS in LDC pa je sobo, v kateri potekajo pogovori med državami in predsedstvom, slabe volje zapustil tudi podnebni odposlanec ZDA John Podesta. Med odhodom proti delu prizorišča s pisarnami posameznih delegacij si je prislužil tudi glasne kritike predstavnikov podnebnih aktivistov.

Foto: Profimedia COP29

Z nafto napolnjeni Arabci posegli v dokument, ki naj bi bil zaklenjen

Britanski Guardian pa poroča še o enem neverjetnem razkritju, namreč da je predstavništvo naftne velesile Savdske Arabije ponaredilo uradni predlog azerbajdžanskega predsedstva. Ko so tekom sobote vse države prejele dokument s kompromisnim predlogom v obliki PDF, so pri tej arabski državi na nek način posegli vanj in v obliki pripomb spremenili del teksta ter ga skušale drugim vsiliti kot pogajalsko izhodišče.

Pogajalski dokument naj bi sicer vse države prejele v obliki, da ni mogoče spreminjati vsebine. Guardian poroča, da je bil v tekstu spremenjen del, ki je države sveta spodbujal k pravični tranziciji in uveljavitvi srednjeročnih in dolgoročnih načrtov glede zmanjšanja škodljivih emisij v skladu s Pariškim okoljskim načrtom. Sledi spreminjanja dokumenta so pokazale neposredno na glavnega savdijskega pogajalca, ministra za energijo Basela Alsubaitija, še poroča britanski medij.

Poseg v tekst, ki naj ga ne bi bilo mogoče spreminjati, pa je načel že tako zelo skromno zaupanje v članse savdske delegacije, da si je ena od držav vzela pravico poseganja v pogajalska izhodišča.

Številne države udeleženke, tudi evropske, imajo Savdsko Arabijo za ključno coklo ne le na COP29, temveč v vseh pogajanjih zadnjih 30 let, na katerih so skušale udeleženke vzpostaviti delujoč način boja proti podnebnim spremembam z zmanjšanjem odvisnosti od fosilih goriv.

Zmajevanje z glavami nad neresnim predsedstvom

Kot je mogoče slišati na prizorišču konference, del krivde za trenutno zmedo in kaos na konferenci nosi tudi azerbajdžansko predsedstvo zaradi slabega vodenja pogajalskega procesa. Te kritike je bilo sicer v zadnjem tednu mogoče slišati večkrat. Nekateri delegati ob pogledu na dogajanje zmajujejo z glavami in opozarjajo, da takšnega razpleta dogodkov na konferenci še ni bilo.

Po neuradnih informacijah naj bi bil trenutno na mizah pogajalcev predlog o 500 milijardah dolarjev finančne pomoči za države v razvoju, ki naj bi jih zahtevala skupina držav G77 skupaj s Kitajsko.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.