Člani stranke Baas nazaj v javno življenje

Foto: Žurnal24 Bush je v govoru napovedal, da so varnostne razmere v Iraku boljše, zato je može
Iraški parlament je sprejel zakon, po katerem se v javno politično življenje lahko vrnejo nekateri člani iz nekdanje stranke Baas Sadama Huseina. Bush je medtem napovedal možen umik vojakov iz Iraka.
Oglej si celoten članek

Šiitski in sunitski člani iraškega parlamenta so sprejeli zakon, s katerim bi nekdanjim članom iz nekdaj vladajoče stranke Baas Sadama Huseina dovolili vrnitev v javno politično življenje. Zanj je glasovalo 143 od 275 članov iraškega parlamenta. T. i. zakon o pravičnosti in odgovornosti razlikuje med dvema kategorijama članov stranke Baas, ki so bili po invaziji na Irak pod vodstvom ZDA leta 2003 izključeni iz služb v javni upravi in vojske. Washington je zakon označil kot ključno merilo poskusov sprave v tej globoko razdeljeni državi.

Za tiste člane stranke, ki so sodelovali pri najbolj krutih politikah Huseinovega režima, bo omenjena prepoved še vedno veljala, medtem ko se bodo tisti, ki pri najhujših zločinih niso sodelovali, lahko ponovno zaposlili v vladi.

Bush: Umik vojske iz Iraka je v teku
Ameriški predsednik George W. Bush se je pred tem v Kuvajtu sestal z vojaškim poveljnikom v Iraku, generalom Davidom Petraeusom, in ameriškim ambasadorjem v Bagdadu Ryanom Crockerjem. Bush je po srečanju dejal, da trenutne varnostne razmere v Iraku dopuščajo delni umik ameriških čet.

 
 

Irak je sedaj drugačen kraj, kot je bil pred enim letom. Narediti moramo vse, da zagotovimo, da bo leto 2008 prineslo še večji napredek.

George W. Bush

 
"Vsa dodatna zmanjšanja vojakov bodo temeljila na priporočilih generala Davida Petraeusa," je dejal Bush. Obenem je pozval Iran in Sirijo, naj naredita več v smeri zaustavitve nasilja v Iraku.

Bush se je iz Kuvajta odpravil v Bahrajn, kjer ga je sprejel kralj Hamad, ki je ZDA na slovesnosti ob sprejemu ameriškega predsednika označil za "prijatelja, zaveznika in partnerja". Gre za še en obisk v okviru Busheve turneje po Perzijskem zalivu, potem ko se je srečal z izraelskimi in palestinskimi voditelji. Nekateri dopisniki so mnenja, da je namen turneje prepričevanje nekaterih bistvenih arabskih zaveznikov v smeri podpore njegove bližnjevzhodne mirovne pobude.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.