Ciper bo prosil za še pomoči

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Ciper z današnjim dnem je ukinil omejitev na vse transakcije pod vrednostjo 300.000 evrov. Še vsaj en teden pa bo veljala omejitev dnevnega dviga denarja v višini 300 evrov. Ciprski predsednik Nikos Anastasiades je danes napovedal, da bo EU zaprosil za "dodatno pomoč".
Oglej si celoten članek

Ciper želi z omilitvijo omejitve bančnih transakcij podjetjem, ki jim primanjkuje svežih sredstev, omogočiti izplačilo plač in plačila dobaviteljem, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili s ciprskega finančnega ministrstva.

Medtem ko je bilo doslej treba za vsak iznos gotovine iz države v višini nad 5000 evrov pridobiti vnaprejšnje soglasje, je zdaj to soglasje potrebno za zneske nad 20.000 evrov.

Večje transakcije, za katere se bodo odločali komitenti, bodo predmet obravnav od primera do primera.

Stroški pomoči narasli na 23 milijard evrov

O programu pomoči za Ciper bodo danes v Dublinu razpravljali finančni ministri evroobmočja. Anastasiades je v luči tega srečanja o potrebi po dodatni pomoči že govoril z evropskim komisarjem za denarne in gospodarske zadeve Ollijem Rehnom. Glavni razlog za kontakt z njim so bila "prizadevanja, da v trenutnih okoliščinah dosežemo največ, kar lahko", je pojasnil.

Pisal bo tudi predsedniku Evropske komisije Manuelu Barrosu in predsedniku Evropskega sveta Hermanu Van Rompuyu. Pismo se bo nanašalo na "potrebo po spremembi politike EU do Cipra, tako da bi dobil dodatno pomoč v kritičnih časih, ki jih preživljamo zaradi gospodarske krize in ukrepov, h katerim smo obvezani," je dejal novinarjem.

Ciper je v četrtek potrdil, da so stroški reševanja države, ki so bili novembra lani ocenjeni na 17,5 milijarde evrov, narasli na 23 milijard evrov. Država je zdaj pred zahtevno nalogo najti dodatna finančna sredstva v zameno za 10 milijard evrov mednarodne finančne pomoči.

Ciper bo tako moral najti dodatnih šest milijard evrov, potem ko je v predhodnem dogovoru, sklenjenem z mednarodnimi posojilodajalci 25. marca, že pristal na lastni prispevek v višini sedmih milijard evrov. Takrat je obljubil tudi drastično prestrukturiranje bančnega sektorja, dvig davkov, zmanjšanje javnega sektorja in privatizacijo nekaterih podjetij v državni lasti.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.