Meritve so bile namreč morda netočne zaradi napake na aparatih, uporabljenih za merjenje hitrosti nevtrinov, poročajo tuje tiskovne agencije.
Tiskovni predstavnik Cerna James Gillies je v sredo zvečer potrdil, da so pri preverjanju odkritja naleteli na težavo. Kot je pojasnil, je eno od optičnih vlaken, uporabljenih v merjenjih, najverjetneje delovalo nepravilno. Napovedal je, da bodo letos opravili dodatna merjenja, s katerimi naj bi potrdili, ali je šlo res za napako.
Znanstveniki so na podlagi treh let merjenj septembra lani ugotovili, da nevtrini, delci z zelo majhno maso, razdaljo 730 kilometrov med Cernom v švicarski Ženevi in laboratorijem v italijanskem Gran Sassu prepotujejo 60 nanosekund hitreje od svetlobe.
Ta ugotovitev, ki je osupnila svet, je postavila pod vprašaj celo enega od temeljnih stebrov fizike, relativnostno teorijo Alberta Einsteina. V Cernu so tedaj sporočili, da so ugotovitve tako presenetljive, da jih morajo potrditi še drugi znanstveniki.
Cern: za nadsvetlobno hitrost morda krivi instrumenti
Znanstveniki Evropskega centra za jedrske raziskave (Cern) v Ženevi, ki so lani presenetili svet z odkritjem, da nevtrini morda potujejo hitreje od svetlobe, so v sredo zvečer sporočili, da je šlo morda za tehnično napako.