BBC-jevi novinarji so raziskovali delovne razmere v britanskem skladišču Amazona in ugotovili, da bi jih strokovnjaki za stres opredelili kot tvegane za zdravje.
Reporter pod krinko Adam Litter je prek agencije dobil delo v Amazonovem skladišču Swansea. S sabo je vzel skrito kamero ter posnel dogajanje med dnevno in nočno izmeno. Eden od vodilnih britanskih strokovnjakov, ki se ukvarjajo s stresom, Michael Marmot, je po pregledu posnetkov nočne izmene dejal, da delovne razmere pomenijo "vse slabe stvari na enem mestu".
"Značilnost takega tipa službe je, da pomeni povečano tveganje za razvoj duševnih in telesnih bolezni," je povedal za BBC. Kot je dodal, bodo vedno obstajale "suženjske" službe, vendar jih lahko naredimo boljše ali slabše ter uravnotežimo zahteve po učinkovitosti z zdravjem in blagostanjem posameznika.
Prehodil 18 kilometrov
Posnetki, ki jih je naredil 23-letni Litter, dokazujejo, da delavci med nočno izmeno prehodijo do 18 kilometrov. Če ne dosegajo norme, jih na to s piskom opozorijo posebni skenerji.
Litter je delal kot "nabiralec", kar pomeni, da je iskal pakete za zbrana naročila in jih nalagal na voziček. Za posamezno naročilo je imel 33 sekund časa. Po desetih urah in pol nočne izmene je povedal: "Med delom sem prehodil skoraj 18 kilometrov. Sem popolnoma uničen. Najbolj me skrbijo stopala," je dejal. "Delali smo kot stroji, roboti."
"Ustvarili smo pet tisoč delovnih mest"
V Amazonu so za britanski medij povedali, da je varnost njihovih delavcev "prioriteta številka ena". Inšpektorji za varnost pri delu niso zaznali nobenih kršitev, neodvisni strokovnjak pa je po navedbah družbe ugotovil, da je delo "podobno kot v veliko drugih industrijah ter ne pomeni povečanega tveganja za razvoj duševnih ali telesnih bolezni".
Poudarili so, da novince posvarijo, da so nekatere službe fizično zahtevne, kar tistim, ki iščejo aktivno naravo dela, ustreza. Norme so po njihovi oceni postavljene objektivno, na podlagi izkušenj. Nočni delavci delajo pet dni na teden z enournim odmorom na izmeno.
Izpostavili so še, da so v Veliki Britaniji ustvarili pet tisoč delovnih mest in da je večina zaposlenih zadovoljna. "Skupaj delamo trdo, da zagotovimo, da bomo jutri še boljši, kot smo danes," so povedali za BBC.
@puys: V javni upravi je največ mobinga. Nesposobni šefi do amena, ki se talajo nagrade za svojo lenobo in nesposobnost.
vsi rekli da cool in super, ker noben ne bo šimfal čez firmo). Seveda noben ne bo rekel da slabo, …
Ja itak da oni nikoli niso nič krrivi. Tudi Lidl nikoli ni kršil pravice delavcev v vzhodnoevropskih podružnicah(v Nemčiji si …