Zahod obtožuje Iran, da želi razviti jedrsko orožje, a Teheran trdi, da vodi jedrski program izključno v civilne namene pridobivanja električne energije. Bush je prejšnji mesec vznemiril svoje evropske zaveznike, ko je dejal, da bi jedrsko oborožen Iran lahko vodil v tretjo svetovno vojno. Busheva administracija vztraja, da je predana diplomatskim pogajanjem z Iranom, kljub temu pa priznava, da so v igri tudi druge možnosti.
Bush še vedno proti okolju
V dveh dneh pogovorov na ranču sta Bush in Merklova pokrila še številne druge teme, vključno z Afganistanom, globalnim segrevanjem in načrtovano konferenco o miru na Bližnjem vzhodu, ki jo bo prvi mož ZDA gostil v Annapolisu čez nekaj tednov. Merklova je glede klimatskih sprememb pritiskala na Busha, naj se neha upirati obveznim omejitvam glede izpustov toplogrednih plinov.
Ameriški predsednik pa je po drugi strani bolj naklonjen prostovoljnim korakom proti dolgoročnemu cilju in se upira ostrejšim ukrepom, ki bi po njegovem škodili gospodarstvu. Bush tako pred vrhom ZN o globalnem segrevanju, ki bo prihodnji mesec na Baliju, ni dal nobenega upanja, da se bo njegov pogled glede tega vprašanja kaj spremenil.
Svetovni problemi ob hamburgerjih
Srečanje na ranču je bilo namenjeno tudi poglobitvi vezi med Washingtonom in Berlinom po razpoki v odnosih, ki jo je povzročila debata glede iraške vojne. Bush je imel hladen odnos s predhodnikom Merklove, Gerhardom Schröderjem , glasnim kritikom ameriške polomije v Iraku. Povsem drugačen odnos ima z Bushem nova kanclerka, saj ameriški predsednik na svoj ranč navadno vabi le svoje najljubše svetovne voditelje.
Nemški kolegici je na petkovem jutranjem sprehodu najprej razkazal svojo 650-hektarsko posest, v petek zvečer sta s svojima življenjskima partnerjema sedla k večerji, pri kateri so jim postregli z dimljeno govejo ledvično pečenko z ameriškimi orehi in zdrobovim suflejem iz zelenih čilijev in sira. V soboto sta Bush in Merklova pogovore nadaljevala na klasičen ameriški način – ob hamburgerjih.