Bučno praznovanje dneva mladosti

Foto: Žurnal24 Množice so se zgrnile v Kumrovec in proslavile rojstni dan nekdanjega jugoslovan
Tudi letos so na celotnem območju nekdanje Jugoslavije obeležili dan mladosti, nekdanji praznik te države. Največja množica se je zgrnila v Kumrovec.
Oglej si celoten članek

Najslavnejša hrvaška vas, kot se je nekoč imenovala hrvaška vas Kumrovec, kjer se je rodil nekdanji jugoslovanski državnik Josip Broz Tito (1892–1980), je tako kot vsako leto ob 25. maju tudi tokrat sprejela na tisoče jugonostalgikov iz Hrvaške, Slovenije, Srbije ter Bosne in Hercegovine. Natančneje, prišlo naj bi jih okoli 10.000.

 

Dan mladosti, 25. maj

Na ta dan so v nekdanji Jugoslaviji s štafeto mladosti in drugimi rituali obeleževali Titov rojstni dan. Tito sicer ni bil rojen na ta dan, pač pa naj bi se na ta dan v času sovražne ofenzive leta 1943 po zaslugi psa Luxa za las izognil smrti.

Partizanska pesem, spominki in pleskavice
Program kumrovške slovesnosti je potekal po ustaljenem scenariju. Slišal se je glas harmonik in partizanskih pesmi, kramarji so ponujali majice in vinske steklenice s podobo pokojnega maršala, v zraku je bilo čutiti omamne vonjave z žara. Letošnji slavnostni govornik je bil Tomislav Badovinac , predsednik hrvaškega društva Josip Broz Tito, ki je med drugim dejal: "V nasprotju z nami imajo zagovorniki profašističnih nazorov na stežaj odprta vrata medijem, tako da njihova stališča na Hrvaškem prevladujejo." Dodal je: "Več ko je klevet in laži o Titu, bolj ga imamo radi." Letošnjega shoda v Kumrovcu se je sicer udeležilo veliko mladih.

Večje zborovanje poteka tudi v črnogorskem mestu Tivat, kjer je nevladna organizacija Generalni konzulat SFRJ pripravila štafeto mladosti z ognjemetom.

Josip Broz Tito na obisku pri papežu Pavlu VI. Na levi je zadnja Titova žena Jovanka. Gre za eno redkih fotografij Tita s frakom. 

 
Od ključavničarja do vplivnega državnika
►7. maja leta 1892 se je kumrovškemu posestniku Franju Brozu in njegovi slovenski ženi Mariji Javeršek rodil sin Josip.
►Josip Broz se je izučil za ključavničarja.
►Leta 1920 postane član Komunistične partije Jugoslavije. Začne se njegov vzpon po hierarhiji stranke.
►Med drugo svetovno vojno je prevzel vodenje narodnoosvobodilnega gibanja, pridobil veliko karizmo in leta 1945 s KPJ prevzel oblast v Jugoslaviji. Do svoje smrti je bil nesporni vladar Jugoslavije.
►Skoraj zagotovo je prav on zaukazal povojne poboje domačih kolaborantov, njim naklonjenih civilistov in nasprotnikov KPJ.
►Leta 1948 se spre z dotedanjim zaveznikom in sovjetskim državnikom Josipom Stalinom . Jugoslavija začne uvajati sistem samoupravljanja, na mednarodnem političnem odru pa postane pobudnica neblokovskega gibanja neuvrščenih.
►V času Titove vladavine doživi Jugoslavija tako nagel gospodarski vzpon kot nazadovanje. Ko je Broz umrl, je zapustil globoko zadolženo in nekonkurenčno državo.
►Umrl je 4. maja 1980 v Ljubljani. Njegovega pogreba v Beogradu so se udeležili državniki in delegacije iz kar 127 držav.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.