Bruselj začel ofenzivo proti Googlu

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Po petih letih preiskave je Evropska komisija zaradi zlorabe prevladujočega položaja na trgu proti Googlu sprožila ofenzivo. Prvi ukrep se nanaša na sistematično dajanje prednosti Googlovim storitvam pri iskalnih rezultatih, drugi pa na mobilni operacijski sistem Android.
Oglej si celoten članek

Ameriški velikan ima deset tednov časa, da se na očitke odzove. Na tej osnovi bo komisija odločila o nadaljnjem ukrepanju, je povedala evropska komisarka za konkurenco Margrethe Vestager.

Zoper velikana na dveh frontah

Poleg tega, da naj bi Google sistematično dajal prednost svojim storitvam v iskalnih rezultatih, je komisija danes uradno sprožila ločeno preiskavo glede Googlovega mobilnega operacijskega sistema Android.

Foto: EPA Google

Preiskavo so sprožili zaradi suma nepoštene konkurenčne prednosti na področju mobilnih operacijskih sistemov, aplikacij in storitev za mobilne naprave.

Preiskava v prvem primeru bi se lahko po neuradnih navedbah končala v začetku leta 2016 z globo več kot šest milijard dolarjev, saj je v skladu z evropskimi pravili za varstvo konkurence kršitelju zagrožena kazen do deset odstotkov letnih prihodkov, ki so v Googlovem primeru lani znašali 66 milijard dolarjev.

Spletni velikan obtožbe zavrača

Google se z očitki, da njihove storitve izkrivljajo trg, ne strinja.

"Naš iskalnik je med najbolj uporabljenimi, ljudje z njimi dostopajo do infromaciji na različne načine. Očitki, da s tem škodujemo potrošnikom in konkurenci, so povsem neutemeljeni," član uprave spletnega velikana Amit Singhal.

"Povsem jasno je, da je na trgu veliko konkurence, na njihovo poslovane Googlove storitve nikakor niso vplivale. Vsak ekonomist vam bo povedal, da na trgu brez konkurenece običajno nismo priča inovacijam, novincem na trgu ali novim investicijam. V našem sektorju pa se dogaja ravno to," je še dejan Singhal.

Preiskava traja že peto leto

Komisija je preiskavo Googla v tem primeru začela leta 2010 na podlagi pritožb tekmecev, med katerimi so Microsoft, Nokia, Trip Advisor, Oracle in nemška podjetja. 

Foto: Shutterstock microsoft Očitajo mu, da daje pri iskalnih rezultatih svojim storitvam nepošteno prednost. Na primer, izdelke ali hotele, ki se oglašujejo prek Googlovih storitev, naj bi v iskalnih rezultatih bolj izpostavljal.

Google ima na trgu spletnega iskanja v EU več kot 90-odstotni tržni delež, v ZDA pa 70-odstotnega.

Vestagerjeva sicer danes potuje v ZDA. Odločitev za postopek proti ameriškemu internetnemu velikanu je pomembna tako z vidika pogajanj o čezatlantskem trgovinskem sporazumu kot v sklopu prizadevanj EU za vzpostavitev enotnega in konkurenčnega evropskega digitalnega trga.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.