Bruselj skrbi stabilnost Zahodnega Balkana

Foto: Žurnal24 Po besedah Agima Cekuja je Kosovo pripravljeno na neodvisnost.
Evropska komisija je sporočila, da je seznanjena z resolucijo o Kosovu, in poudarila, da je prihodnost celotnega Zahodnega Balkana v EU ter da jih skrbi zaradi varnosti in stabilnosti v regiji.
Oglej si celoten članek

"Regionalno sodelovanje je obveza stabilizacijskega in pridružitvenega procesa, ki naj bi države Zahodnega Balkana približal EU. Pričakujemo jasno zavezo vseh strani, da bodo spodbujale regionalno stabilnost in pospeševale medregionalno sodelovanje – tudi v težkem političnem kontekstu," je poudarila komisija.

Kot pravijo v Bruslju, je prihodnost celotnega Zahodnega Balkana v EU. Srbija je ključna država in želimo, da napreduje na svoji evropski poti, pri tem pa mora izpolnjevati tudi zahtevane pogoje, je še sporočila komisija.

Kosovske neodvisnosti Srbija ne more preprečiti
Kosovski voditelji so po tem, ko je srbska skupščina sprejela resolucijo o Kosovu, kjer je zapisano, da je Kosovo sestavni del Srbije, izrazili prepričanje, da Srbija ne more preprečiti neodvisnosti pokrajine.
V to, da na neodvisnost ne mora vplivati nobena resolucija, so prepričane tudi kosovske politične stranke, poročajo tuje agencije. 

Predsednik Kosova Fatmir Sejdiu je ocenil, da nobena odločitev srbskih institucij ne more preprečiti kosovske neodvisnosti. Srbija ni tista, ki bi lahko vplivala na usodo Kosova, je poudaril Sejdiu po pogovorih z bolgarskim zunanjim ministrom Ivajlom Kalfinom.

"Realno je politika, ki jo je vodila in jo vodi Srbija, pripeljala do konfrontacij in prelivanja krvi na Kosovu in med drugimi narodi," je še dejal in dodal, da takšno ravnanje Srbije ni v interesu niti srbskih državljanov niti regionalne stabilnosti.

Kosovski premier v odhodu Agim Ceku pa je dejal, da utegnejo poskusi delitve Kosova pripeljati do problemov z mejami v štirih državah, v katerih živijo Albanci, in tako sprožiti nemire v celi regiji. "Kosovo je pripravljeno na neodvisnost," je bil jasen Ceku.

Sprejetje resolucije o Kosovu
Srbska skupščina je v sredo zvečer sprejela resolucijo o Kosovu, kjer je zapisano, da je Kosovo sestavni del Srbije, o njegovem statusu pa lahko odloča le VS ZN.
Poleg tega Beograd v resoluciji napoveduje prekinitev odnosov z državami, ki bi priznale neodvisno Kosovo, zapisano pa je še, da morajo vsi mednarodni sporazumi, ki jih bo Srbija sklenila, vključno s sporazumom o stabilizaciji in pridruževanju z EU, upoštevati suverenost in ozemeljsko celovitost Srbije.

Razprava o resoluciji je trajala osem ur, zanjo je glasovalo 220 poslancev, štirinajst jih je bilo proti, trije pa so se vzdržali. Srbski predsednik Boris Tadić je dejal, da bo Srbija naredila, kar bo v njeni moči, da bi Kosovo in Srbija ostala na evropski poti, ne bo pa nikoli sprejela neodvisnosti Kosova.

Srbija grozi s prekinitvijo odnosov
Med drugim je v resoluciji zapisano, da je ohranitev Kosova kot dela Srbije glavna prioriteta vseh državnih institucij, dokler ne bo dosežena sporazumna rešitev tega vprašanja na osnovi resolucije VS ZN o Kosovu. Srbija lahko poleg tega na osnovi sprejete resolucije zahteva, da mora EU od VS ZN pridobiti privolitev, če želi na ozemlje Srbije in Kosova poslati svojo misijo. Prav tako namerava Srbija prekiniti diplomatske in druge odnose z državami, ki bi priznale neodvisnost Kosova.

Kosovo naj bi neodvisnost razglasilo šestega februarja. © AFP

 
Ob sredinem sprejetju resolucije je zadovoljstvo izrazil srbski premier Vojislav Koštunica , ki je ocenil, da je z izglasovanjem potrjena tudi srbska enotnost. Po končanem zasedanju srbske skupščine je novinarjem dejal, da v naslednjih dneh sledi še veliko dela, da bi lahko sprejeli akcijske načrte za primer, če Kosovo enostransko razglasi svojo neodvisnost.

Vodja srbske diplomacije, zunanji minister Vuk Jeremić , pa je novinarjem dejal, da bo Srbija, ko gre za vprašanje prihodnjega statusa Kosova, ostro nasprotovala politiki ZDA do tega vprašanja, če je ZDA ne bodo spremenile. "Najpomembneje je ohraniti enotnost v državi in jasno politiko pri najvažnejših prioritetah – to je v tem trenutku ohranitev ozemeljske celovitosti Srbije in nadaljevanje evropske integracije Srbije," je še dodal Jeremić.

Če bi prišlo do kakršnegakoli nasilja na Kosovu in se sile Kfora ne bi odzvale ter zavarovale Srbije, je srbska vojska pripravljena ponuditi varstvo ogroženim prebivalcem, je še dejal Tadić. "Z izolacijo od preostalega sveta in vojno ne moremo niti ohraniti Kosova niti zagotoviti gospodarskega napredka za državljane," je dejal. Poudaril je še, da se Srbija zavzema za nadaljevanje pogajanj, hkrati pa je izrazil prepričanje, da je mogoče najti rešitev, ki bo sprejemljiva za obe strani.

Kosovo naj bi neodvisnost razglasilo šestega februarja, je konec prejšnjega tedna poročal srbski tisk, sklicujoč se na dobro obveščene diplomatske vire v Parizu in Beogradu. To naj bi se zgodilo po srbskih predsedniških volitvah.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.