Rešitve ukrajinske krize ni na vidiku. Rusija glede na podatke ZDA in Velike Britanije ne misli odstopiti od načrta po prisvojitvi delov Ukrajine. Velika Britanija je zdaj obtožila Rusijo, da namerava v Ukrajini na čelo države postaviti proruskega predsednika. London tudi trdi, da so ruski obveščevalci že navezali stik s številnimi ukrajinskimi politiki. Moskva je trditve že zavrnila kot dezinformacije, poročajo tuje tiskovne agencije.
Britansko zunanje ministrstvo je v soboto zvečer objavilo, da namerava ruska vlada v Kijevu na čelo države postaviti proruskega voditelja ter da bi lahko bil potencialni kandidat bivši ukrajinski poslanec Jevgenij Murajev. Dodali so, da so bili nekateri, ki so bili v stiku z ruskimi obveščevalci, "nedavno vključeni v načrte za napad na Ukrajino", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Murajev je izgubil mandat v ukrajinskem parlamentu, ko njegova stranka na volitvah leta 2019 ni uspela preseči petodstotne praga za vstop v ukrajinski parlament. Je lastnik ukrajinske televizijske postaje Naš, ki si jo regulatorji prizadevajo zapreti že od lani in jo obtožujejo, da predvaja prorusko propagando.
Britansko zunanje ministrstvo sicer ni objavilo drugih podrobnostih o dokazih za svoje trditve. Je pa britanska ministrica za zunanje zadeve Liz Truss dejala, da objavljene informacije osvetljujejo obseg ruskih dejavnosti, kateri namen je poreditev Ukrajine, in so vpogled v način razmišljanja Kremlja.
"Rusija mora umiriti razmere, končati svoje kampanje agresije in dezinformacij ter slediti poti diplomacije," je še pozvala britanska ministrica.
Ukrajina kritična do Nemčije, ker ji ne želi poslati orožja
Ukrajinski zunanji minister Dmitrij Kuleba je bil danes kritičen do Nemčije, ki je danes dala jasno vedeti, da Ukrajini v nasprotju z več drugimi državami ne namerava pošiljati orožja. Kuleba je pozval Berlin, naj v luči bojazni pred rusko invazijo ne "spokopava enotnosti" in ne "spodbuja Vladimirja Putina".
Ob kopičenju na tisoče ruskih vojakov ob meji z Ukrajino se krepi strah pred izbruhom večjega konflikta. Po pozivih Kijeva zahodnim zaveznicam, naj ji pomagajo okrepiti njene obrambne zmogljivosti, sta ZDA in Velika Britanija državi že dostavili orožje, baltske države pa to še nameravajo storiti.
V Washingtonu je tiskovna predstavnica ameriškega sveta za nacionalno varnost Emily Horne v odzivu na domnevno rusko zaroto dejala, da je to "zelo zaskrbljujoče". "Ukrajinski narod ima suvereno pravico, da odloča o lastni prihodnosti," je dejala in dodala, da ZDA podpirajo demokratično izvoljene partnerje v Ukrajini.
Moskva je trditve Londona zavrnila kot dezinformacije in pozvala London, naj "neha širiti neumnosti". Rusko zunanje ministrstvo je na Twitterju objavilo, da so dezinformacije, ki jih širi britanska vlada, še en znak, da so "članice Nata pod vodstvom anglo-saksonskih narodov tiste, ki stopnjujejo napetosti okoli Ukrajine".
tako butastega predsednika, kot imajo zdej jenkiji, ga skor ni blo v zgodovini ... le kaj ima od tega, da …
Ukrajina je vazalna država zahodnih sil, ki jo uporabljajo za pritisk na Ruse, ker se bojijo njihovega gospodarskega in političnega …
ukrajina je samostojna in uradno priznana država ... edini problem je tem, da rusi nočejo gledati nato vojske preblizu ... …