Brexit kot refleksija in nov začetek

Foto: EPA
Foto: EPA
Poslanci Evropskega parlamenta brexitu vidijo tudi priložnost za premislek, nov zagon in večjo enotnost preostalih članic EU.
Oglej si celoten članek

Foto: Saša Despot Romana Tomc "Vezi med EU in Veliko Britanijo so zelo zapletene, zato bo razdruževalni proces naporen. Po njenem bosta izgubili obe strani, zato je v pogajanjih treba poiskati rešitve, ki bodo povzročile čim manj škode," ocenjuje slovenska poslanka Romana Tomc (EPP/SDS).

Velika Britanija ne bo imela več privilegijev članice

"Zelo pomembno je, da ves čas pogajanj obstaja trdno zavedanje, da Velika Britanija ne bo več del Evropske unije. To jo odvezuje mnogih obveznosti, tudi plačevanja v evropski proračun, hkrati pa to pomeni tudi, da ne bo mogla izkoriščati privilegijev, ki so rezervirani izključno za države članice. Velika Britanija je že zelo intenzivno začela priprave na izstop, tudi s pogovori z vsako posamezno članico. Nujno je, da smo na te pogovore dobro pripravljeni."

Brexit kot vzpodbuda

Foto: Anže Petkovšek slovenija 06.02.13, Franc Bogovic, SLS, kandidat za predsednika stranke, ministe Brexit je sicer po njenem tudi priložnost za refleksijo in za nov začetek v uniji. "Brexit je lahko, oziroma bi moral biti, tudi trenutek streznitve za vse nas v EU. Je resen opomin, da EU, takšna kot jo imamo danes, ni sama po sebi umevna," pravi Tomčeva. "Če ljudem ne bomo prisluhnili mi, jim bodo tisti, katerih Evropska unija ni izbira. Ko se bodo Evropejke in Evropejci zavedeli, da so nasedli praznim besedam, bo prepozno, vendar bo škoda nepopravljiva."

"Mogoče pa je pravi odgovor na Brexit intenziviranje pogovorov o širitvi EU na države Zahodnega Balkana," se strinja Franc Bogovič (EPP/SLS). "Zagotovo je treba marsikaj storiti tudi v EU in izboljšati delovanje same EU. Mogoče pa je pravi odgovor na Brexit intenziviranje pogovorov o širitvi EU na države Zahodnega Balkana. Te se želijo priključiti EU, ker želijo živeti v miru, svobodi in želijo dobro svojim ljudem,« je Bogovič ob razpravi o Brexitu opozoril tudi na velik pomen prihodnje širitve EU na Zahodni Balkan, ki ga obkrožajo države EU."

Stališča in cilji pogajanja opredeljeni v resoluciji

Ključna stališča in cilje pogajanj je Evropski parlament opredelil v resoluciji, ki posebej poudarja nujnost pravične, vzajemne in nediskriminatorne obravnave tako državljanov 27 preostalih članic unije, ki živijo v Veliki Britaniji, kot tudi britanskih državljanov v EU.

Velika Britanija bo do izstopa ostala polnopravna članica in v tem času uživala vse pravice ter spoštovala vse obveznosti iz evropskih pogodb, kar vključuje finančne zaveze iz trenutnega večletnega proračuna EU, tudi tiste po izstopu.

sergeja.hadner@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 08:00 27. April 2017.

    "...hkrati pa to pomeni tudi, da ne bo mogla izkoriščati privilegijev, ki so rezervirani izključno za države članice."... <br /><br …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.