Bo v Turčiji zopet slavila Erdoganova stranka?

Foto: EPA Volitve v Turčiji Foto: EPA Volitve v Turčiji Foto: EPA Volitve v Turčiji Foto: EPA Volitve v Turčiji
V Turčiji bodo danes parlamentarne volitve, ki bodo težek preizkus za vladajočo Stranko za pravičnost in razvoj (AKP). AKP, ki je na oblasti že 13 let, si želi, da bi osvojila dvotretjinsko večino, kar bi ji omogočilo spremembe ustave, je pa tudi možno, da bo izgubila celo navadno večino.
Oglej si celoten članek
Turški volivci danes odločajo, ali bo predsednik Recep Tayyip Erdogan utrdil svojo oblast v 77-milijonski državi in ali se bo mirovni proces s Kurdi premaknil naprej.
 

Ti dve vprašanji sta tesno povezani, tudi zaradi izjemno visokega, desetodstotnega parlamentarnega praga. Če ga bo kurdski Stranki ljudske demokracije (HDP) uspelo prestopiti, bo to zgodovinski dosežek, saj bo postala prva stranka kurdske manjšine, ki bo neposredno izvoljena v parlament na državni ravni. V tem primeru AKP gotovo ne bo uspelo osvojiti dvotretjinske večine, da bi lahko začela postopek ustavnih sprememb, s katerimi bi okrepila predsedniški položaj.

Javnomnenjske raziskave, ki so se v Turčiji vselej izkazale za nezanesljive, napovedujejo padec podpori AKP, medtem ko se podpora HDP giblje ravno okoli desetih odstotkov, potrebnih za vstop v 550-članski parlament.

Če bi opozicijska Republikanska ljudska stranka (CHP), Stranka nacionalnega gibanja (MHP) in HDP dosegle dober rezultat, bi AKP lahko izgubila celo navadno večino in bi morala prvič po letu 2002, ko je prevzela oblast, oblikovati koalicijo.

Erdogan na tokratnih volitvah ne kandidira - po enajstih letih na premierskem položaju je bil lani izvoljen za predsednika - a se kljub temu vse vrti okoli njega in njegove želje, da bi okrepil svoj položaj.

Predvolilno kampanjo je zasenčilo nasilje

Foto: EPA Eksplozija Tik pred volitvami sta v pretežno kurdskem mestu Diyarbakir na jugovzhodu Turčije odjeknili eksploziji, v katerih so bili po najnovejših podatkih policije in bolnišničnih virov ubiti trije ljudje, najmanj 220 jih je bilo ranjenih. Turški premier Ahmet Davutoglu je napad na zborovanje kurdske Stranke ljudske demokracije (HDP) v soboto označil za napad na demokracijo in sabotažo. Danes pa je ob oddaji glasu v svoji provinci Konya sporočil, da so turške oblasti prijele osumljenega za napad.

O nasilju iz Turčije poročajo tudi na dan volitev. Po navedbah turških medijev, ki jih povzema srbska tiskovna agencija Tanjug, je na enem od volišč v provinci Sanliurfa izbruhnil pretep med predstavniki strank, ki so uporabili nože, palice in pištole. Ranjenih je bilo najmanj 15 ljudi

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.