"Grinch v Budimpešti", so članek o Viktorju Orbanu in vstopu Hrvaške v schengensko območje naslovili v časniku Financial Times. Madžarska naj bi namreč o podpori, ki mora biti med državami članicami enotna, še razmišljala. Gre za posledico odločitve Bruslja, ki se je odločil, da Madžarski še ne nakaže sredstev za okrevanje po pandemiji v višini 5,8 milijarde evrov.
V odgovor Madžarska uporablja svoje največje orožje - veto na vsako odločitev EU, ki zahteva soglasje vseh 27 držav članic. Na včerajšnjem dnevu srečanj veleposlanikov EU se je Madžarska, ki je v torek že skušala blokirati 18 milijard evrov vreden sveženj pomoči Ukrajini, se izrekla proti novemu paketu sankcij proti Rusiji in predlogu za podvojitev sklada EU za dobavo orožja Ukrajini in drugim državam.
"Težavni so, kjer koli so lahko," je za Financial Times dejal visoki uradnik EU, ki je bil obveščen o srečanjih. "Postajajo že precej predvidljivi."
Nekateri diplomati so že izrazili zaskrbljenost, da bo Madžarska to počela še naprej, dokler ne doseže svojega.
"Morali bi pričakovati radikalne poteze, morali bi biti pripravljeni," je dejal eden od visokih diplomatov EU. Poleg devetega paketa sankcij bi lahko Budimpešta vložila veto tudi na širitev schengenskega območja brez mejnega nadzora na Hrvaško ter morda Romunijo in Bolgarijo (na to temo se danes sestajajo notranji ministri).
Madžarska se je doslej zavzela za Bolgarijo, Hrvaška pa ni prejela nobenih informacij o morebitnem vetu, a ničesar ni mogoče izključiti, menijo na Financial Timesu.
Orban se zna iti in tudi ima jajca!
Edino oni si še upajo dvomiti v bruseljsko politiko gašenja požarov, ki jih neti taisti Bruselj. Vse ostale 'suverene' članice …
Kdo je že ta Orban in palčica, samo vprašam Zirmana, ker …