Joe Biden in Xi Jinping bosta na prvem srečanju po enem letu poskušala zgladiti spore med največjima svetovnima gospodarstvoma.
Odnosi med velesilama so sicer že tradicionalno napeti, v času Bidnovega predsedovanja pa jih bremenijo predvsem nestrinjanja glede Tajvana in ameriške omejitve izvoza naprednih tehnologij na Kitajsko.
Odnose je v začetku leta pretresel tudi incident s kitajskim balonom nad ZDA, ki ga je ameriška vojska, v prepričanju, da gre za vohunsko plovilo, sestrelila. Kitajska je takrat odziv ZDA označila kot histeričnega.
"Kitajska se ne boji konkurence, vendar nasprotujemo opredeljevanju odnosov med Kitajsko in ZDA v smislu konkurence," je pred Xijevim odhodom v Kalifornijo povedala tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva v Pekingu Mao Ning.
Želijo si izboljšanja odnosov
Biden pa je pred odhodom v Kalifornijo v torek dejal, da si ZDA ne prizadevajo oddaljiti od Kitajske, temveč si želijo izboljšanja odnosov. V Washingtonu pred srečanjem tudi izpostavljajo potrebo po obnovitvi stikov med vojskama obeh držav, ki jih je Kitajska zaradi ameriškega povezovanja s Tajvanom prekinila.
Kot je v pogovoru za televizijo CBS povedal Bidnov svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan, je to pomembno, da "tekmovanje ne bi preraslo v konflikt".
Apec, ki je bil ustanovljen leta 1989, združuje 21 držav na obeh straneh Tihega oceana. V San Franciscu bo kljub ameriškim sankcijam zastopana tudi Rusija.
Tekmovanje med njima se bo nadaljevalo, za Ameriko bo to vedno dražje, a milijardo in pol ljudi ne bo mogla …
In potem je svizec zavil čokolado!