Hrvaški mediji poročajo, da je hrvaška policija v kraj Plau v bližini Dubrovnika poslala 20 kombijev z okoli 160 policisti. Njihov prihod povezujej s fizično zaščito južne hrvaške meje, kjer bi po t. i. južni poti po novem lahko začeli v državo vstopati begunci.
Mediji sklepajo, da bi ta pot lahko postala aktualna, saj v Albaniji na prečkanje meje s Črno goro čaka okoli 2000 beguncev, črnogorska ministrica za zunanje zadeve Zorica Kovačević pa je dejala, da je Črna gora pripravljena ter da bo prvi zbirni center za begunce v Črni gori v kraju Krenza.
"Pripravljamo se na prihod do dva tisoč ljudi," je povedala Kovačićeva. "Imamo 17 avtobusov in nekaj manjših kombijev. Dobili smo informacijo, da so krenili proti Črni Gori."
Kaj to pomeni za Slovenijo?
Sprememba begunske poti bi lahko pomenila tudi drugačno vstopanje beguncev v Slovenijo. "Zaradi razmer na srbsko-hrvaški meji ter zapiranja madžarske meje, bi se tok beguncev lahko spremenil," so prejšnji teden ugotavljali na našem notranjem ministrstvu.
Na ministrstvu za notranje zadeve so prejšnji teden pojasnili, da znakov, da bi begunci začeli spreminjati svojo pot, še niso zaznali.
Vsaj del beguncev se je preusmeril
Premiki hrvaških policistov in begunci na albansko-črno gorski meji pa sedaj kažejo, da se bo vsaj del beguncev preusmeril tudi na to pot.
V prvi fazi beginskega vala je Slovenijo prečkalo okoli 3600 beguncev, druga faza begunskega vala pa bi lahko bila po oceni ministrstva bistveno obsežnejša.
I.H., to nikoli niso bili begunci in tudi nikoli ne bodo. Večina so ekonomski migranti. Kakšno vojno pa imajo v …
naivnež...
Nekam morjo it ane. Pač ne morjo ostat na vojnem bojišču. Pa ne morjo ostat v državah ki so že …