Tožilstvo za organizirani kriminal je v sklepni besedi sodišču predlagalo, naj Šarića in ostale obtožence obsodi na maksimalno kazen od 30 do 40 let zapora.
Šarić je po drugi strani vztrajal, da ni dokazov, da je on organiziral tihotapljenje kokaina in da so bile obtožbe zmontirane po nalogu prejšnjih oblasti.
Tožilstvo meni, da za obtožence ni olajševalnih okoliščin, medtem ko je oteževalnih na pretek, saj so vse počeli premišljeno in z namenom pridobitve ogromnih finančnih koristi.
Za priče, ki so sodelovale s tožilstvom, so bile predlagane znatno milejše kazni. Tožilstvo je tako predlagalo, naj Nebojša Joksović ne dobi več kot pol leta zapora, Radan Adamović ne več kot deset mesecev in Draško Vuković ne več kot osem mesecev.
Proces potekal proti 36 obtoženim, 14 jih je še na begu
Proces, ki je potekal po šestih združenih obtožnicah proti 36 obtoženim, od katerih jih je 14 še vedno na begu, se je začel oktobra 2009 z aretacijo prvih osumljencev in zaplembo okoli dveh ton kokaina v Urugvaju, kasneje pa je bil večkrat razširjen.
Na zatožni klopi beograjskega sodišča je bilo poleg Šarića še devet obtožencev, devet jih je doseglo dogovor s tožilstvom o priznanju krivde, trije pa so dobili status priče sodelavca.
Slovenski del Šarićevega narkokartela naj bi vodil Dragan Tošić
Ko je višje sodišče v Sloveniji razveljavilo sodbo, so na predobravnavnih narokih vsi zanikali krivdo in neuspešno poskušali izpodbijati dokaze. Poleg 13 v prvo oproščenih bodo na ponovljeno sojenje morali še štirje obsojeni, saj bodo vsem sodili za obtožbe o hudodelskem združevanju.
dezurni@zurnal24.si