Avatar za zdravljenje shizofrenije

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Poskusi, da bi z računalniško simulacijo, odpravljali slušne halucinacije.
Oglej si celoten članek

Terapevti so se v zadnjih letih že posluževali računalniške simulacije, da bi se ljudje s pomočjo virtualnega okolja lahko soočali z različnimi fobijami, kot je strah pred pajki ali letenjem, zdaj pa tovrstno zdravljenje poskušajo uporabiti tudi pri shizofrenih pacientih, da bi jim pomagali pri soočanju s slušnimi halucinacijami.

Kot je za britanske medije pojasnil Julian Leff, psihiater in profesor na Univerzitetnem kolidžu v Londonu (UCL), ki je vodil pilotski projekt, so izhajali iz izhodiščne predpostavke, da bo za pacienta lažje soočiti se z nevidno entiteto, če ji dajo človeški obraz.

Terapija poteka tako, da terapevt pacientu predstavi računalniško generiran avatar, ki ga pomaga sooblikovati z izbiro zunanje podobe in glasu. Zdravnik avatar oživi tako, da izreka grozljive stvari, ki ustrezajo glasovom v pacientovi glavi, ter v naslednji fazi spodbuja pacienta, da se odzove oz. z njim sooči. Govori naj mu, da je to, kar pravi, nesmisel, da ne verjame tem rečem ter ga pošlje stran.

Prvi rezultati naj bi bili obetajoči. Po približno sedmih 30-minutnih terapijah je večina od 16 pacientov pilotnega projekta slišala glasove manj pogosto oz. so bili manj moteči, medtem ko so pri treh pacientih popolnoma utihnili. Opazili so tudi izginjanje samomorilnih in depresivnih misli.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.